| anonim_4396 a întrebat:

Imi ziceti va rog cum calculez cate kg ar trebui sa am in functie de varsta si inaltime? Ma tot cantaresc de cateva zile si mi se pare ca am slabit (desi nu am simptome, nu ma simt slabit), nu stiu, poate nu merge bine cantarul (aproximari imbracat de casa cu papucii am 53, 3 kg, fara papuci 52, 2 iar dezbracat 51, 8. E foarte ciudat)... Am 23 ani si inaltime 1, 58.

Multumesc si o seara buna!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna :)
http://www.csid.ro/calculator-greutate-ideala/
Introdu datele tale si afli greutatea..esti in parametri normali.
O seara buna :)

| liviu890 a răspuns:

Ai uitat sa spui cat cantaresti in momentul de fata! Daca vrei sa gasesti tabele din alea cu greutate in functie de varsta si inaltime poti sa cauti pe google. Oricum din punctul meu de vedere sunt nist prostii. Daca eu ma uit in oglinda si vad ca arat "normal" dar tabelul zice ca sunt prea slab sau prea gras, evident ca nu o sa ma iau dupa tabel...

| anonim_4396 explică (pentru liviu890):

Am scris acum mai sus cat am in momentul de fata.

| liviu890 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai o greutate normala! Eu am 1.8 si vreo 63kg

| Alle02 a răspuns:

In primul rand cand slabesti nu ai ''simptome''.
Cand slabesti observi la cantar, sau iti spune cineva.
La baieti se ia greutatea sa fie egala cu inaltimea adica ai 1, 58 trebuie sa ai 58 de kg.
Funda?

| Alemari09 a răspuns:

Nutritionista mi-a spus ca trebuie sa am in permanent cu 10 kg mai putine decat inaltimea (asta daca vrei sa ai o talie de fotomodel) Spre exemplu:ai 1, 60 m trebuie sa ai 50 kg). Daca vrei sa arati ca un om normal greutatea pe care o ai e perfecta.

| Holy2010 a răspuns (pentru Alemari09):

E valabil la femei.
Barbatii trebuie teoretic sa aiba cam cat inaltimea 1, 60cm spre exemplu, 60kg. Muschii sunt mai grei decat grasimea si se presupune ca un barbat sanatos are masa musculara mult mai dezvoltata decat a unei femei.