Întrebare recomandată | nuexistadrogmaitare a întrebat:

Salut, in primul rand astept raspuns de la oameni care au trecut prin asta sau au habar despre ceea ce vor scrie. Eu lucrez numai noaptea si de la un timp am inceput sa exagerez cu tigari + cafea, fumez un pachet de tigari(kent apex negru care este foarte tare) si beau aproximativ 0.5l cafea pe noapte + 4 plicuri de 3in1 ziua cand ajung acasa. Problema mea este urmatoarea, de la un timp cred ca din cauza asta incep sa am probleme cu nervii, pofta de mancare mi-a disparut si mananc foarte rar sau putin, astept si eu niste sfaturi, modalitati sa renunt la viciile astea sau orice ar putea sa ma ajute. Precizez ca nu am de ce sa ma duc la medic, aceleasi prostii le-am auzit cu totii, pe langa asta am incercat cu niste tratamente de la forever fara prea mare efect.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce pot sa iti zic, inlocuieste cafeaua cu ceaiuri din plante, si incet incet ai sa reduci cantitatea de cafea

| PedoBarbie a răspuns:

Mănâncă că nu e bine să răreşti mesele. Păpică ţine viaţa pe lângă aer şi apă.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E cam dificil.Pentru ca tocmai serviciul de noapte te-a facut sa bei cafea multa si sa fumezi. Sport nu ai cum sa faci asa cum spune Misu, pentru ca dimineata esti obosit si ai nevoie de somn sau odihna.Serviciul de noapte este de vina, pentru ca ti-a dereglat ceasul intern, noaptea corpul are nevoie de somn si tu bei cafea sa te mentii in forma.Un sfat ar fi sa incepi sa micdorezi dozele, adica sa faci din ce in ce cafeaua mai slaba si sa nu te gandesti imediat sa vezi si sa observi ca cafeaua e mai slaba de data asta.La fel si cu tigarile, de la kent apex negru, schimba pe un kent mai slab si din nou sa nu faci diferenta intre tutun.Mananci foarte rar si cate putin tocmai de l a efectul cafelei care taie pofta de mancare. Nu zic sa te lasi de tigari ca stiu ca nu poti,cat ai vrea si cu cata ambitie ai avea,serviciul de noapte nu te lasa.Dar poti micsora dozele, cafea si tutun mai slab, pana ajungi sa bei cafea dinaia foarte slaba. Poti de asemenea sa mergi si la un medic sa vezi ce e ccu stomacul tau, cu alimentatia, sa iti de-a ceva pentru pofta demancare.Sanatate maxima.

| nico097 a răspuns:

Da primul lucru ar fi ambitia, dar eu m-am lasat acum 2 ani si ceva de fumat cu tigarea electronica, poate o sa ma judece alti dar nu a fost usor.2 saptamani am crezut ca turbez imi venea sa ma dau cu capul de pereti eram depenedenta de tigari, nu mancam beam cola, cafea, dar azi daca cineva fumeaza langa mine imi vine rau nu mai suport fumul de tigare.Iti pot spune ca acum eu mananc orice, mai ales fructe de care nu ma atingeam, si picatura care o pun in tigarea electronica de la taria de 36 am scazut la 18 si in momentul de fata vreau sa renunt si la asta, si iti poti lua picatura cu gust de fructe, cafea sau alte arome.Bafta sper sa scapi de acest viciu este greu dar inceara.Si ultima chestia daca te apuci sa fumezi electronica sa nu mai fumezi tigari normale ca altfel devii dependenta si ajungi la 2 pachete pe zi.Multa sanatate.

| LaviniaAC a răspuns:

In primul rand la dvs stilul de viata este problema si in acest caz nu pot sa va sfatuiesc sa renuntati la locul de munca si sa va dedicati intregul timp sanatatii. Insa aveti nevoie de solutii care sa se adapteze la acest program haotic. Cred ca primul pas ar fi sa inlocuiti cafeaua cu un ceai care contine cofeina extrasa din plante (e pe baza de ceai negru, ceai verde). eu il consum de 2 ani si ce am observat e ca niciodata nu dau in tremuraturi...asa cum la cafea adesea mi se mai intampla in trecut: http://www.adiocelulita.ro/......s-50g100g/ Partea iarasi buna e ca nu contine zahar...dvs beti acel 3in1 care e plin de zahar si alti aditivi. Daca sunteti din Bucuresti si va ajuta va pot oferi o consultatie nutritionala gratuita la mine la centru.vedeti detalii pe blogul meu personal.

| nuexistadrogmaitare explică (pentru LaviniaAC):

Tocmai ce mi-am cumparat o cutie de ceai de la farmacie, de mult aveam de gand sa renunt la cafea pentru ca de la o varsta frageda i-am mostenit obiceiul si viciul mamei cu cafeaua(clasa 8 a). De astazi mi-am jurat ca nu o sa mai pun cafea pe limba in halul asta, o cafea la o saptamana o sa-mi fie de ajuns, daca o sa vreau sa beau. Multumesc frumos pentru consultatie insa nu locuiesc in Bucuresti, o zi buna.

| MisuHaarp a răspuns:

Singurul "lucru" care te poate ajuta sa scapi de vicii este AMBITIA, indiferent de ce metode/pastile/gume si altele, fara sa ai ambitie nu te poti lasa.Totul este sa iti pui in cap ca nu o sa mai fumezi,bei+ ca trebuie sa mananci,de fiecare daca cand simtit nevoia de fumat mananci(eu nu am fumat niciodata,dar stiu de la cunostinte), apuca-te de sport(de contact de preferat ca sa te 'sileasca' sa te lasi de fumat", dar cu bautul de cafea excesiva, incearca sa bei cola sau pepsi, si sa excluzi cafeaua... SALUT si mult noroc!

| nuexistadrogmaitare explică (pentru MisuHaarp):

De mult exista ambitia asta pentru ca pana acum 1 an nici nu imi trecea prin cap sa renunt la cafea, la tigari mi-e mai greu pentru ca munesc foarte mult noaptea si imi sunt de ajutor, insa cu timpul am sa pot renunta pentru ca voi parasi tara si nu imi voi putea permite sa arunc prea multi bani pe pretul tigarilor din Spania.

| DanielaCrisstina a răspuns:

E clar ca ti-a afectat cofeina sistemul nervos.Cel mai bine e sa te odihnesti toata ziua incat sa fii odihnit pentru a lucra noaptea. Daca nu reusesti incearca sa bei ceai negru.Cu tigarile ce sa zic asta e un viciu greu de controlat, incearca asa iti iei maine seara pachetul cu o tigare mai putin, urmatoarea cu 2 tigari mai putin si tot asa pana ajungi sa reduci tigarile la un numar minim si sa nu fie brusca trecerea ca nu rezolvi nimic.