| Xname a întrebat:

Salut. La scoala ni s-a facut un control la ochi, plamani etc.La mine la ochiul drept de cateva zile vad foarte foarte putin neclar la departare, si i-am zis asistentei sa imi dea o trimitere la un medic oftalmolog.Si a zis sa merg mai intai la medicul de familie, in fine. Problema e urmatoarea: Cand voi merge la oftalmolog se poate sa mi dea si altceva (gen picaturi) tratament? Sau neaparat ochelari? :-s. Mentionez ca acum 4-5 zile vedeam perfect normal.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Elianna
| Elianna a răspuns:

La oftalmolog iti va pune niste picaturi in ambii ochi si pentru cateva ore pupila se va dilata la maxim.Medicul se va uita la fundul de ochi si va vedea daca este ceva sau nu! Nimeni nu iti va prescrie ochelari daca nu este nevoie!

2 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În urma examenului oftalmologic se va ști exact ce trebuie urmat!
Nu putem da noi cu certitudinea când de fapt este vorba de presupunere.
Mergi fără grijă, nu te doare nimic, te va pune la un aparat special pentru a vedea ochiul în profunzimea lui, o tensiune intraoculară, etc.
Sănătate.
Pa, pa.

| Xname explică:

Voi merge la medic, insa vrea sa aflu si eu niste pareri.