| FloAlexG a întrebat:

Salut lume, am niște dureri din spate pana in piept câteodată și in coaste, am fost la EKG la ecografie la inima, tot felul de controale la inima, sunt sănătos nu am nimic ce tine de ea, dar trebuie sa specific ca sunt și anxios și stres ca nu mai am permis o perioada, am câteodată insomnii și coloana strâmba intre omoplat, dar de 5 ani eu mor de inima și mi-e teama, nu pot sa scap... mi-e frica sa nu fac infarct, am și 21 de ani.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| StrongHeart a răspuns:

Cauza poate sa fie de la stres, mai ales daca spui ca ai insomnii.
Incearca sa rezolvi problema cu somnul, sa ai o alimentatie corecta si sa faci sport atat cat poti. Daca fumezi lasa-te de fumat si ai grija ce mananci.
Eu am avut ani de zile in care nu am putut sa dorm, odata ce rezolvi problema cu somnul care nu am de unde sa stiu cum poti face asta.(poate ai o problema din trecut nerezolvata care te macina sau gandurile la viitor). Incearca sa rezolvi problema cu somnul iti spun eu ca asta cred ca e cauza.
3 puncte importante: odihna(nu te pacali ca dormi la ce ore vrei tu sau ca poti ca te descurci-poate lucrezi pe ture)omu are nevoie de somn noaptea si de lumina zilei pe timp de zi ca sa se dezvolte normal.Alimentatia-Aici trebuie sa eviti dietele sau regimurile proaste, mancarea proasta din supermarketuri si sa iti gatesti singur, sau daca ai nevasta/prietena sa o pui pe ea sa te ajute, ai nevoie de mancare sanatoasa nu de chimicale.Nu zic acum sa fii prea exigent, dar sa eviti cat poti mancarea proasta pentru ca esti ceea ce mananci.Si in al treilea rand sa iti rezolvi problemele emotionale,poate trebuie sa repari niste relatii din trecut sau poate nu esti fericit din cauza locului de munca,sunt multe motive pentru care apare stresul. Sportul ajuta mult, hobbyurile, combina munca cu distractia si sa ai in general echilibru in tot ce faci. Orice faci in exces iti dauneaza in viitor. Absolut orice, asa ca trebuie sa ai echilibru si cat mai multe activitati. Ocupa-te in special de sanatatea ta fizica, dormi 8 ore pe noapte, fa miscare cat poti, usor usor. Evita locurile si oamenii care iti dauneaza-poate stai prin baruri prea mult sau poate ai prieteni care pur si simplu toxici care nu te merita.
NU trebuie sa faci totul azi, poate azi faci o schimbare foarte mica de tot care pare insemnificativa(de exemplu, in fiecare dimineata sa te trezesti si sa iesi la plimbare sau sa inlocuiesti bauturile racoritoare cu apa)dar in viitor schimbarea aia va duce la alte schimbari si tot asa.Esti tanar ai toata viata inainte, gandeste-te la viitorul tau si la cum vrei sa arate.Trebuie sa incepi sa vezi ce e bine si ce e rau, ce merita sa faci si ce nu.Bafta!

| FloAlexG explică (pentru StrongHeart):

Mersi mult pentru sfaturi

9 răspunsuri:
| AdelinaC a răspuns:

Nu faci infarct pentru ca durerea ta este tipica unei nevralgii intercostale, cel mai probabil cauzata de scolioza

| sadrian46 a răspuns (pentru AdelinaC):

Da, susțin și eu această ipoteză.
Un osteopat, chiropractician poate reduce scolioza.
Dar orice program de gimnastică medicală recuperatoare cu un kinetoterapeut poate să ajute mult.

| FloAlexG explică (pentru AdelinaC):

Mi s-a mai spus, mersi mult

| FloAlexG explică (pentru sadrian46):

Mersi mult, trebuie sa îmi limpezesc mintea

| Iote a răspuns:

Nu ai nimic cu inima. Nu ai de ce sa fai infarct. Totul e de la coloana stramba (scolioza).
Mergi la medicul care trebuie, nu unde vrei tu.
Medicul tau de familie nu a vazut ca esti stramb? Cum ti-a dat trimitere la cardiologie?

| sadrian46 a răspuns (pentru Iote):

Așa zisul medic de familie asta face mai nou.
Te întreabă ce te doare, și apoi face o trimitere.
Când am terminat eu în 69, medicina era o profesie de elită.
Când spuneai cuiva, dle doctor ( medic), asta însemna ceva.
Acum se numește Doctorul Aumădoare.

| Minodora32 a răspuns:

Daca ai des insomnii vezi:

Cauze:
http://www.referatele.com/......le-com.php

Sau un tratament naturist:
Scapati de insomnie cu radacini de valeriana
http://www.mediculmeu.com/......eriana.php

Cred ca te poate ajuta