| paulwalkerfan a întrebat:

Salut. Luni am aflat că am covid, iar de ieri tot ce mănânc sau beau, că e dulce, sărat, îi simt puțin gustul iar după ce înghit simt un gust amar toată gura. Bănuiesc că mi-am pierdut gustul, aveți idee cat voi avea acest simptom? Mulțumesc

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Gustul amar este de la ce mananci sau cine stie, poate ai facut si o criza de gastrita sau fiere...
Nici noi si nici altii care si-au pierdut mirosul si gustul, nu am avut gust amar in gura si se pare ca nu-i de la covid.

mananca numai macaruri usoare: supa de zarzavat sau pui, carne fripta de pasare, pure sau pilaf, salate de cruditati si fructe.
Stata in casa, la pat si odihna foarte foarte multa!
sanatate multa!

8 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

E problema de la fiere. Daca ai covid nu simti niciun gust.

| Violleta2022 a răspuns:

Depinde de la om la om~!
Eu am avut gustul si mirosul lipsa doar pentru 2 zile, sotul meu pentru 2 saptamani si sunt aici pe forum oameni, care au postat la categoria "coronavirus" care nu au avut gust si miros de 4-5 luni de zile.

| paulwalkerfan explică (pentru Violleta2022):

Gustul îl simt, însă după ce mănânc sau că beau apa, totul are un gust amar...mă gândesc că așa se manifestă pierderea gustului

| Violleta2022 a răspuns (pentru paulwalkerfan):

Gustul amar este de la ce mananci sau cine stie, poate ai facut si o criza de gastrita sau fiere...
Nici noi si nici altii care si-au pierdut mirosul si gustul, nu am avut gust amar in gura si se pare ca nu-i de la covid.

mananca numai macaruri usoare: supa de zarzavat sau pui, carne fripta de pasare, pure sau pilaf, salate de cruditati si fructe.
Stata in casa, la pat si odihna foarte foarte multa!
sanatate multa!

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti recomand ce am luat noi:

Vitamina C - 10-12 grame pe zi (cate 2-3 grame la fiecare 3 ore)
Vitamina D3 - 5000-6000 ui pe zi
Zinc - 2 tablete pe zi

Paracetamol sau ibuprofen - daca faci febra sau ai dureri osoase, de cap, sau musculare.
Bea 2-3 cani de ceai si hidrateaza-te bine,

In principiu nu faci febra mare, doar 37.5 sau un pic peste, dar dureaza cateva zile pana dispare starea febrila.

Daca ai nas infundat, recomand inhalatiile cu abur de apa fierbinte in care ai pus cateva picaturi de ulei de eucalipt (pe noi ne-a ajutat foarte-foarte mult).

https://respirainsiguranta.ro/......24x683.jpg

| Violleta2022 a răspuns:

Am uitat sa-ti recomand ce am luat noi:

Vitamina C - 10-12 grame pe zi (cate 2-3 grame la fiecare 3 ore)
Vitamina D3 - 5000-6000 ui pe zi
Zinc - 2 tablete pe zi

Paracetamol sau ibuprofen - daca faci febra sau ai dureri osoase, de cap, sau musculare.
Bea 2-3 cani de ceai si hidrateaza-te bine,

In principiu nu faci febra mare, doar 37.5 sau un pic peste, dar dureaza cateva zile pana dispare starea febrila.

Daca ai nas infundat, recomand inhalatiile cu abur de apa fierbinte in care ai pus cateva picaturi de ulei de eucalipt (pe noi ne-a ajutat foarte mult).

https://respirainsiguranta.ro/......24x683.jpg

Daca te simti foarte rau, sau creste temperatura peste 38 de grade Celsius ori nu poti respira, cheama salvarea, nu astepta nimic ca poti colapsa si murii sufocat!

Sanatate multa!

| Brizbriz a răspuns:

Nu stiu raspunsurile de mai sus, dar NICIODATA inainte de covid nu am auzit decat foarte, FOARTE, FOARTE
F O A R T E
VAG, probleme de pierderea gustului si mirosului
deci probleme bruste de fiere care sa fie devina EXACT in momentul in care ai covid, mi se pare o explicatie TOTAL PUERILA si ABSOLUT IMPOSIBILA (exceptiile confirma regula)

cat despre cat tine, depinde, unii si-au revenit imediat dupa covid, altii abia dupa luni bune

| user0010 a răspuns:

Încă mai e covid?

| StripperRaoul a răspuns:

Iti vine la loc