| PredatoR a întrebat:

Ma doare degetul aratator de vreo 3 luni jumate, nu imi mai trece. Consecinta unui pumn dat aiurea... cand tin pumnul strans si apas pe el ma doare osul, e sensibil. Ce as putea face sa imi treaca?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
În trei luni de zile nu ai avut timp să faci o radiografie?
Mergi la ortopedie.
Sănătate!
Pa, pa.

| PredatoR explică (pentru Legiuitoarea):

Ma gandeam ca trece de la sine, mai greu da' trece.

| Legiuitoarea a răspuns (pentru PredatoR):

Bună.
Fracturile și deplasările din locurile de unire nu trec de la sine.
Sănătate!

| EmaS a răspuns:

He! He! Stiu eu de ce te doare! Fiindca ai aratat cu el catre mine!laughing

| PredatoR explică (pentru EmaS):

Sigur de astawinking

| EmaS a răspuns (pentru PredatoR):

Vezi ca nu doarme Doamne-Doamne?winking

| PredatoR explică (pentru EmaS):

Parca ai 5 ani...

| EmaS a răspuns (pentru PredatoR):

Haide, doar stii ca glumeam. De ce nu mergi la medic?

| Felys a răspuns:

Cu siguranta ai avut fisura si s-a prins gresit,ai sperat sa treaca de la sine, din pacate nu e de joaca cu asa ceva, trebuia imediat sa mergi sa faci radiografie, alta data fi mai atent si lasate de batai si scandaluri, nu aduc nimic bun

| Dodie a răspuns:

La fel am patit si eu, cand eram mic si acum am degetul un pic stramb. Tronsneste mereu, dar m-am obisnuit cu el. De durut nu ma mai doare. Daca nu vrei sa ajungi peste 5-6 ani la fel ca mine, iti recomand sa consulti un ortoped. Dar sa nu ii zici ca te doare de 3 luni jumate, ca s-ar putea sa nu te bage in seama, fara trimitere de la medicul de familie. Ori ii zici ca ai cazut de curand si ca te doare rau degetul (si o sa iti faca o radiografie), ori iti iei trimitere de la medicul de familie si ii zici exact, ce s-a intamplat. Toate cele bune. happy