| EdySk3ll a întrebat:

Ma doare testiculul drept si nu stiu de ce. M-a luat durerea din senin. O fi pentru ca am alergat astazi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Nu cred ca are vreo treaba cu alergatul. Eu alerg des si nu ma dor testiculele.
Eventual daca ridici ceva foarte greu durerea poate sa se simta si in testicule.
Ar fi bine sa te duci la urologie sa iti faca un control. Sa nu se agraveze sau chestii de genul.
Eu am fost recent pentru testicolul stang si am descoperit ca am o vena mai umflata langa testicul si se rezolva doar prin chirugie. Nu afecteaza viata sexuala dar poate afecta fertilitatea.
Deci, ar fi mai bine totusi sa te duci la un control sa mergi pe sigur happy asa cum am fost si eu.
Succes!

| EdySk3ll explică (pentru Evolution):

Pai si te-ai operat?

| Evolution a răspuns (pentru EdySk3ll):

Nu inca, parintii mei sunt in Germania si ar vrea sa fac operatia acolo (alte conditii, spital mai bun s-a.m.d). Inca se intereseaza de acte si asigurari. Ei muncesc acolo si au asigurare de sanatate si s-ar putea sa mearga sa o fac gratis acolo dar nu stiu nimic sigur. Momentan nu este atat de grav incat sa imi puna in pericol fertilitatea sau altele. Dar trebuie sa o fac la un moment dat.

| anonimg a răspuns:

Durerea de apedicita este localizata la nivelul abdomenului (burții), nu testiculelor.
Mergi la medicul de familie și el va ști la ce medic specialist să te trimită.

| Doja a răspuns:

Efort, chiloti prea stramti, chestii de genul asta.

| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns:

Poate te-ai lovit și nu ți-ai dat seama, daca durerea persista și urcă în sus spre partea dreapta, recomand sa mergi la Urgente.

| EdySk3ll explică (pentru Stanciu_Agnes_Daniela_1994):

Pai ma doare si in partea dreapta. ce ar putea sa fie? Apendicită?

| Stanciu_Agnes_Daniela_1994 a răspuns (pentru EdySk3ll):

Ar putea fi un început de apendicita sau un început de Hernie inghinala, sau doar ceva ușor. In continuare, recomand sa mergi la doctor

| Mirela0876 a răspuns:

Da, poate proveni de la efort