| iamodinn2 a întrebat:

Salut! Ma poate ajuta cineva va rog cu un exemplu de plan de nutritie? Adica imi doresc sa slabesc si nu stiu exact cum ar trebui si ce ar trebui sa mananc zilnic ca sa nu ma satur de acelasi plan. Mi-ar fi de folos cateva exemple de mancare pentru fiecare zi, avand in vedere ca am 90 kg si 1.82m.
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| mihaela000ela a răspuns:

O persoana cu o greutate sanatoasa este o persoana sanatoasa. Iar atingerea si mentinerea unei greutati sanatoase depinde in mare masura de alimentele pe care le consumi si de cat de mult mananci. Consuma alimente bogate in proteine slabe, grasimi sanatoase si fibre: oua, piept de pui sau curcan fara piele, fasole, linte, produse lactate degresate, ton, somon, tofu si alte alimente din soia, nuci, alune d epadure, migdale, caju. Te vei simti multumit pe tot parcursul zilei si vei avea mai putine "pofte". In plus, vei consuma mai putine calorii, fapt care va duce la pierderea in greutate.
Dar, inainte consulta un medic nutritionist!

3 răspunsuri:
| Mosotti a răspuns:

Orice mancare doar sa ai mai putine kcal decat arzi, e f simplu, nu conteaza ce mananci.
Dar pe axa sanatate normal ca trebuie sa mananci ce e sanatos, salate de legume, mancare gatita cu putin ulei in ea, 2 fructe maxim pe zi, carne slaba fripta, peste, putina nuca sa ai uleiuri esentiale benefice, lactate degreste.
Ti le aranjezi tu in 2-3 mese si calculezi cate Kcal ai ca sa ai deficit.

| Btn_Ionuț_1998 a răspuns:

Incearca noul program KETO Diet.
Este brend nou si are sute de retete pe gusul fiecarui om.
Si nici nu trebuie sa te infometezi.
https://bit.ly/2NbIH1y

| Mosotti a răspuns (pentru Btn_Ionuț_1998):

Are nevoie si de carbo chiar 50 % din alimentatie, nu e nevoie de keto, poate manca orice, doar sa aiba mai putine kcal decat arde, si slabeste fara probleme.
Dar i-am recomandat si alimentatie sanatoasa.
Nu am inteles niciodata de ce multi reduc carbo f mult, ca nu conteaza asta, Kcal conteaza.