| Lola23 a întrebat:

Ma puteti ajuta si pe mine? De la un timp mii se rupe foarte tare parul...adica dau cu pieptanul prin el si vad fire. Ce sa fac?sad Pe cap ma spal de 2 ori pe saptamana sau si mai mult daca e nevoie. Va rog ajutati-ma.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Mereoleacădeusername a răspuns:

Hmm. Caderea parului e o chestie normala din cate stiu. Nu trebuie sa te speli mai des pe cap, e ok de 2 ori pe saptamana. Incearca sa nu-l mai tii in coada, tine-l desprins si incearca un balsam de par impotriva caderii parului si pentru regenerarea acestuia happy

5 răspunsuri:
caramela
| caramela a răspuns:

Buna! incearca ceva remedii naturiste. spala parul cu frunze de nuc/pelin/urzica. aplica o data pe saptamana o masca din galbenus+ulei masline si stai cu capul acoperit cu o folie 4 ore, apoi spala parul normal.
O zi frumoasa sa aihappy

| Crucified a răspuns:

Spala-te cu Clear. sau foloseste tratamente naturiste, sau poate este de la perie. Uite aici:2 linguri ulei de masline + 1 galbenus de ou + cateva picaturi de lamaie (o fiola de vit. C care intareste parul); acestea omogenizate se aplica pe parul curat, se acopera cu o casca de baie si se sta 45 min. dupa care se spala cu sampon;

http://frumusete.ele.ro/......a1911.html

| Dianaㄨ a răspuns:

Buna!
Si eu am aceasta problema.
Firele de par care cad trebuie sa fie in jur de 30.
Daca sunt mai multe, nu te speria pentru ca inseamna ca se regenereaza parul.
Incearca sa folosesti o perie mai putin dura si, cam atat, fa curatenie dupa ce-ti pica!
Eu am parul foarte des si foarte lung si imi pica extrem de mult.
Am fost peste tot si am intrebat si mi s-a spus ca e normal.
O zi buna!

| Moonlight123 a răspuns:

O data la 3 4 zile e suficient. daca te speli mai des ti se va ingrasa parul foarte repede si in acelasi timp se va degrada.
nu intra in panica pentru ca e posibil ca in perioada asta sa fii mai stresata sau sa ai o usoara anemie. Incearca sa folosesti o masca hidratanta ca cea de la kalos cu placenta sau ulei de ricin si multe fructe si legume ca tot e vara. important e sa iti fortifici parul, se rupe pentru ca este slbit si deteriorat

| sirina_7189 a răspuns:

Probabil este din cauza periei, e mult prea dura. Peria din lemn cu peri naturali e mult mai buna. si din cauza ca poate-l prinzi in coada des...