| anonim_4396 a întrebat:

Salut, ma simt ametit, mi-am luat tensiunea de 3 ori si de fiecare data mi-a iesit 10 cu 5, este ok? Pulsul il am 96-98 bpm.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Iote a răspuns:

Daca esti copil, tensiunea e buna. Daca nu, tensiunea este scazuta si de asta ametesti. Bea multa apa deodata (cam 1/2 litru), ca sa-ti creasca putin tensiunea. Si maine, mergi la medicul tau.

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Este ușor cam mică, dacă ar fi 11 cu 6 ar fi ceva mai bine.
De aici poate rezulta amețeala.
Hipotensiunea este un simptom frecvent in hipotiroidism, afectiuni ale paratiroidei, insuficienta suprarenala (Boala Addison), hipoglicemie si, in anumite cazuri, diabet.

| Donsavas a răspuns:

Si pulsul e putin mărit. E de la agitație.

| razvibalook a răspuns:

Ce vârstă ai? Înălțime, greutate, te hidratezi? Cu urechile cum stai?

| MoonJumper45 a răspuns:

Bună, ai tensiunea ușor scăzută, de asta ești amețit. Pulsul însă e ridicat, valoarea normală fiind între 60-80. S-ar putea să ai aceste modificări din cauza stresului sau a climei, dar dacă vor rămâne la fel în următoarele zile, te sfătui să mergi la medic.