| Ralux a întrebat:

Ma simt destul de obosita, chiar si cand mai invat si repet pentru scoala care se aproprie si nu stiu de ce caci eu ma scol tarziu(10-11)deci nu poate fi vorba de la somn. Poate imi puteti da niste sfaturi cum sa fac sa nu ma mai simt asa obosita si cauza.
Multumesc!happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
cristacheceliute
| cristacheceliute a răspuns:

Fa-ti analize. Posibile cauze: sedentarism, fumat, lipsa de activitate variata, alimentatie necorespunzatoare. Iti recomand (calciu si vitaminele se absorb mai usor in varianta efervescenta ) : calciu si magneziu, complex de vitamine, spirulina din farmacii. Mai e un factor important, cel psihic. Daca traiesti intr-un mediu neprielnic poti ajunge la lipsa de motivatie si senzatia de oboseala. Fa-ti ordine in camera, spala-ti ferestrele, decoreaza camera intr-un fel care sa iti placa, stai mai mult pe afara de preferat in parcuri decat in spatii inchise cu fum de tigara. Comunica mai mult cu cei din jur si da-ti seama daca ai ganduri apasatoare, daca rezolvi cauza te vei simti mult mai bine.

| cristina_4037 a răspuns:

Poate ar fiii bine sa...bei eiuc de " somn linistit" se gaseste in farmacii, si iti faci o infuzie, tii un pliculet de ceai in cana timp de 15-20 de minute( in cana apa fierbinte normal). Si il bei. Asta seara inainte sa te culci, cu 30-45 de minute inainte. Si o sa fii mai odihnica. Am incercat pe pielea mea si a functionat de aceea iti recomant. Si plus, poti sa mananci in timpul zilei mai multe fructe si legume ca sa iti dea energie...alte idei deocamdata nu imi vin. Dar daca o sa mai vine, iti mai scriu. Te pup

| eewan a răspuns:

Degeaba te scoli la 11 da ca nu te culci la 10. e demostrat stiintifichappy

| Bogdan03cta a răspuns:

straight face e de la ficat happy incearca cu liv 52. sigur o sa ti treaca. happy npc