| anonim_4396 a întrebat:

Maine dimineata ma internez in spital pentru cateva zile, si am o intrebare, nu am mai fost niciodata internat si nu stiu cum e.
Eu am o problema la picioare si trebuie sa stau internat pentru mai multe investigatii si odata la 1-2 ore trebuie sa-mi pun niste creme/comprese pe picioare, si asta o sa faca o asistenta, din auzite am inteles ca daca nu le bag cate 5 lei in buzunar o sa se comporte cu mine ca un gunoi, e adevarat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Freya1 a răspuns:

Mda e cam adevarat cam asa functioneaza dar nu le pui la toate si in exces.
Nu este indicat si de incurajat spaga dar nu tare ai ce sa faci i bagi un 5 lei la aia care vine mai des pe la tine si aia e ...Si eu am fost tot cu piciorul si si daca a dat mama tot nu m-a bagat in seama ma ajutau femeile din salon pentru treburi pe care in fine banuiesti.

| BuLaNNNeL a răspuns:

Cu 5 lei le jignesti. Dai si la doctor si la asistenta/te de la 50 de lei in sus si vei fi tratat regeste.

| nda a răspuns:

E adevarat si nu prea. Daca le bagi niste bani in buzunar o sa te linguseasca, o sa te trateze mai "special", vei fi ajutat, ti se va vorbi mai frumos etc. Mare lucru nu ai de castigat.
Depinde si de felul in care te comporti tu cu asistentii. Daca vorbesti frumos si nu le faci probleme cu siguranta se vor comporta frumos cu tine.
Unii asistenti nici nu vor sa auda de bani. Si decat sa pici de prost mai bine intreaba ceilalti pacienti din salon cum merge treaba, daca ei or dat bani cuiva sau nu. Intreaba care asistenta e de treaba, care nu.
Cel mai bine ar fi daca ai avea pe cineva care sa vina la tine sa vada daca totul e in regula.
Parerea mea e ca n-are rost sa le dai niciun leu.

| suiramikkk a răspuns (pentru nda):

Am vorbit sa fiu internat intr-o rezerva singur, de intrebat nu prea am cum, acum nah, o sa vedem cum o sa se poarte prima oarabig grin

| nda a răspuns (pentru suiramikkk):

Depinde de spital. Nu e la fel peste tot.
Eu am vazut o femeie ce le baga cate 50 de lei la toate asistentele care o aveau in grija. Si mare lucru n-o avut in plus decat ceilalti, doar linguseala si se interesa mai mult de ea. Daca tu vrei sa dai bani pentru asa ceva, n-ai decat.
Te descurci singur? Adica poti manca, poti merge singur la baie?

| francut a răspuns:

Depinde de spital si de asistente. In general... e cam adevarat. Am stat si eu odata, ca si tine nu ma pricepeam deloc. Nu am dat nimic si nu mi-au adus lenjerie. M-am enervat si am avut grija ca medicul sef de sectie sa vada asta la vizita. Medicul, corect. Nu poti sa-ti inchipui ce a patit infirmiera! Si asistentele s-au purtat frumos cu mine cat am stat acolo.