| Baschetbalistu_Andrei_1996 a întrebat:

Salut, nu stiu daca am o stare foarte bine pentru a va datea detalii concrete pentru ceea ce voi incerca sa transmit. E vorba despre tenul meu, acest ten este plin de cosuri, intr-adevar nu mai este peste tot tenul; are doar pe frunte si partile opuse, adica pe tampla. Am incercat de-a lungul anilor: tratamente de la dermatologie, masti de diferite categori, creme anti-acnee...da, imi hidratez tenul, nu ma acuza cu chestii de genul: "nu-ti hitratezi tenul...hitrateaza-l". Ma gandesc de-o perioada scurta ce incerc sa merg la cosmetica, foarte multa lume mi-a recomandat acest lucru, ideea este faptul ca sunt baiat, nu stiu daca este vreo rusine sau " barbatilor le este interzis mersul la cosmetica", oricum nu asta este intrebarea care pe mine ma pune pe ganduri fiindca omul spune multe fara rost. Intrebarea adevarata pe care ma face sa ma gandesc si nu stiu sigur pe raspuns este : Daca merg la cosmetica o data la doua luni are vreun efect bun? Devine mai luminos, mai hitratat, ce elimina acneele de pe ten? Explicati-mi va rog ce se intampla cu tenul atunci cand incepi sa mergi la cosmetica.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Denisa0954 a răspuns:

Stii macar ce este antibiograma de ii recomanzi sa o faca? Daca nu, iti zic eu. Antibiograma se face atunci când ai o infecție in organism cu o bacterie, virus, etc, si vrei sa vezi la ce antibiotic este sensibil.

9 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

La cosmetica nu îți face altceva decât să îți dea cu cremă și prafuri pe față care să aducă coșurile și toată pielea feței la o singură culoare. Este doar o mascare, doar aspect. Dar nu îți rezolvă problema coșurilor. Iar seara trebuie să te demachiezi. Adică nu poți să stai cu crema aceea pe față și zi și noapte. A doua zi trebuie deci să mergi iarăși la cosmetică sau să te faci acasă.
Sfatul meu este să mergi la medicii de la București. Acolo sunt mai specializați. Există și produse care acționează sever asupra acneei. Dar sfătuiesc să fie recomandate de medic.
https://www.rekze.ro/......i-petelor/

| WhiteLife a răspuns:

Mergi la un laborator de analize și fă-ți antibiograma.

| WhiteLife a răspuns (pentru Denisa0954):

Da, iar acneea este cauzata de bacterii și se tratează cu antibiotice. Când am fost la dermatolog mi-a prescris pe lângă antibiotic (pastile) și Zynerit. Dar nu tuturor le trece cu aceleași antibiotice, pentru că sunt bacterii diferite. Din moment ce a spus că a fost la dermatolog m-am gândit că probabil nu i-am trecut cu un tratament generalizat, de aceea e bine sa vadă exact despre ce e vorba, ca sa poată lua tratamentul corect happy

| Denisa0954 a răspuns (pentru WhiteLife):

Nu mereu se administrează antibiotic pentru acnee. Si mai întâi ar trebui să știe cu ce bacterie e infectat, ca sa se poata face antibiograma

| Denisa0954 a răspuns (pentru WhiteLife):

Stii macar ce este antibiograma de ii recomanzi sa o faca? Daca nu, iti zic eu. Antibiograma se face atunci când ai o infecție in organism cu o bacterie, virus, etc, si vrei sa vezi la ce antibiotic este sensibil.

| ancaval a răspuns:

Nu cred că ajută cosmetica. Singura variantă e dermatologia, ai nevoie de un medic foarte bun. Cu hormonii stai bine? Ai făcut ceva analize?

| Baschetbalistu_Andrei_1996 explică (pentru ancaval):

Da, stau bine cu ei.

| ancaval a răspuns (pentru Baschetbalistu_Andrei_1996):

Spală-te cu apă și săpun ieftin, cu 2 lei, nu de astea moderne.
Nu te da cu creme, uleiuri. Nu sta la soare, căldură.

| ancaval a răspuns (pentru Baschetbalistu_Andrei_1996):

Sau cu ceai de mușețel, tamponezi pe față.

Nu vezi rezultate după 1 lună. Acneea se vindecă greu.

| simo_2060 a răspuns:

Salutare, sunt cosmetician de multi ani, am avut si eu acnee in adolescenta de care am scapat prin tratament cosmetic; iti pot demonstra prin exemple reale cu persoane (inclusiv de sex masculin) adulte/adolescente care au scapat de multe probleme cu tenul, dupa cateva sedinte cu tratament cosmetic. Cauta profesionistii (nu oportunistii) care sa iti ofere consultatie si tratamente potrivite tenului tau. Ai grija de pielea ta! happy