| Anonymus66675 a întrebat:

Salut,prietena mea în vârstă de 15 ani a luat 10 pastile de parasinus deodată, după vreo 30 de minute a vomitat intenționat! Vreau sa știu dacă e atât de grav sau dacă ne putem aștepta la altceva! Fără criticat sau altceva

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Anunta parintii ei IMEDIAT si salvarea!
Fiindca in 30 de minute cat au stat pastilele alea in stomacul ei, s-au dizolvat!

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Daca a vomitat si acum este bine, ar trebui sa fie ok. Nu o sa judec sau sa critic.

Dar ar trebui sa mearga si la un control. Adica SIGUR trebuie facut un control, daca nu chiar sunat la salvare!

| Dismally a răspuns:

Parasinus contine paracetamol iar acesta in cantitati mari poate fi fatal. Deci da, moartea este destul de grava as spune.

| WhiteLife a răspuns:

In prospect spune că nu se administrează mai mult de 6 comprimate pe zi. In doze mari, paracetamolul este hepatotoxic (distruge ficatul), ceea ce e destul de grav. Daca le-a vărsat înainte să se ajungă în intestin și să se absoarbă e bine. Daca simptomele continua, chemați salvarea, pentru că în spital exista antidot pentru intoxicația cu paracetamol.

| zilog a răspuns:

Nu e grav deloc chiar este bine pentru societate că mai există si asemenea oameni care sunt donatori tineri de organe. pentru că cei care sunt intregi la minte si au nevoie de câte un transplant de rinichi... de unde să primescă dacă ăștia tineri nu ar mai fi așa de teribiliști!
ține-o tot așa! la mai multe! hai noroc și la mai mare!

SĂ NU CHEME SALVAREA CI SĂ IA UN TAXI ȘI SĂ SE DUCĂ LA UN SPITAL ȘI SĂ CEARĂ SĂ ÎI FACĂ SPĂLĂTURI
AU ĂIA FURTUNE SPEICALE CU APĂ CĂLDUȚĂ
o spală prin tot organismul până cănd iese tot ce a mâncat din ea și acum 2 săptămâni.

la sfârșit să le lase și la oamenii ăia 100 lei la asitente 200 lei la medic asa de multumire
nu spaga mita
ca spaga se cheama daca da inainte
dar la sfârșit poate sa dea ca nu mai sunt probleme dupa ce treaba este gata
are voie sa dea in mod legal un cadou ca asa a vrut ea sa multumesca

| Anonymus66675 explică (pentru zilog):

Acum este bine nu mai are nimic, și nu a fost nicăieri

| DaniTDCI a răspuns:

15 ani ce vrei.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi grav asa ca suna la doctor si ia carbune medicinal de la farmacie rapid