| Misiss a întrebat:

Salut prieteni, am nevoie de ajutorul vostru urgent.Ma intilnesc cu un tip, are 26, e cintaret, dar consuma c-am mult alcool, i-am sp odata despre asta, si el s-a suparat, a sp ca nu e betiv, si asa mai departe, el nu constientizeaza faptul ca consuma prea mult.Cum sa il fac sa lase bautura, dar intr-un mod, indirect, aduca sa nu-si dea seama singur de faptul ca il leapada, sorry pentru asa intrebare, nici nu stiu in ce categ sa o pun, am nevoie mult de ajutorul dvs! FUndoi!sadsadsad;(sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| alexeanca a răspuns:

Sa il convingi tu sa se lase de bautura? Dar ce, esti Maica Tereza? Daca el nu contientizeaza pericolul in care se scalda cum vrei sa-l ajuti? Vezi ca betia e sora buna cu violenta si s-ar putea sa le mai iei si pe cocoase daca mai insisi atat sa-l schimbi.
Sfatul meu e urmatorul:fugi cat poti de departe de un alcoolic si traieste-ti viata fara sa fii nevoita sa-l aduni de prin carciumi. Daca el nu vrea, nu va renunta, asa ca nu mai strica orzul pe gaste.Cariera de cantaret ii va fi si ea afectata, asa ca daca nu se trezeste singur la realitate in scurt timp va fi o epava.
Poate daca tu renunti la el, va renunta si el la bautura in speranta ca te va recastiga.Asta insa numai daca insemni ceva pentru el!

8 răspunsuri:
| haiZI a răspuns:

Daca a devenit obisnuinta pentru el va fi greu sa se lase.
Indirect nu prea ai cum sa-l faci sa se lese, e ca si fumatul, te lasi cu greu.
Incearca sa vorbesti cu el pe tema asta, alege cu grija momentul si nu zice ceva in genul; nu crezi ca bei prea mult sau bea mai putin, ca nu faci decat sa-l enervezi.
Cumpara o sampanie si invita-l la tine(daca nu locuiti impreuna), spune-i ca; vreau sa petrec seara cu tine si am cumparat si o sampanie.Bea incet sa-l faci si pe el sa bea la fel, ca doar n-a da paharul peste cap cand e alaturi de o femeie. Daca e relaxat i-l poti aborda pe tema problemei lui cu bautura; dar vorbiti, glumiti, simtiti-va bine mai intai.
I-l poti intreba despre muzica, petrecerile la care canta si lucruri legate de el astfel, cand i-l abordezi pe tema bauturii sa nu i-l iei asa dintr-o data si sa-l enervezi mai tare.Intreba-l ce crede despre tine, daca vrea o relatie serioasa, daca te place si asa mai departe.
Acum ca ai pregatit terenul si ati vorbit diverse spune-i; stiu ca la petreceri se obisnuieste sa se bea dar poti totusi sa o lasi mai moale pentru mine?, in functie de reactia lui poti continua discutia. Daca zice iar ma iei cu bautura?, sau se enerveaza, nu mai ai ce face.
Ori vrea doar sex, ori nu tine cont de tine, ori e nesimtit dupa ce tu te-ai purtat asa frumos cu el toata seara, macar sa vorbiti serios si sa asculte poate.

| thealchemist a răspuns:

Se pare ca vrei sa-l manipulezi. daca el nu crede ca are o problema nu vad ce ai putea tu sa faci sau de ce. binele cu forta nu se face.

| cristianorudi7 a răspuns:

Pai voua cand v-o trage cineva va place sa fie beat, nu stiu dc, poate va excita mai tare

| Baton a răspuns:

Pai poti sa mergi de exemplu la un psiholog sa ii ceri sfatul si ceva proceduri dar fara ca el sa stie sau poti sa il lasi sa bea cat vrea el iar tu sa il incurajezi pana intra in coma alcoolica. apoi chemi salvarea si le spui sa il bage la dezalcolizare...
si uite asa tu nu iai facut nimic. ci el isi va face cu mana lui.respectiv gura lui tongue
cam asta am incercat eu pentru unii prieteni ai mei si a mers...
iar tu va trebui sa vezi cum reactioneaza dupa aceasta nefericita intamplare.
Nu te sfatuiesc sa ii bagi in bautura nu stiu ce porcarii pentru ca il poti imbolnavii de deces din greseala.
Daca are prieteni, cunostinte sau ai tu cunostinte care sufera de pe urma alcoolului ii poti da aceste exemple chiar daca nu va crede sau va spune ca el nu va pati asa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite poti sa-l pui sa aleaga intre tine si alcoolul.Si ii explici ca daca alege varianta gresita o sa moara singur. da stiu e cam dur dar sigur o sa mearga. Poti sa-i spui ca ce face elaco este o indepentenza. Alcoolul este ca si ( tigarile, drogurile si injectiile ):sad soryy asta as face eu. Sper sa functioneze sfatul meu. STAI LINISTITAwinking INCEARCAL SI TU SA-L INDEPARTEZI DE BAUTURA. Daca nu faci asta repede sarputea sa ti-o iei pe cocoasa de la asta poate face ( sa te violeze, sa te bata, sa te duca la produs)chesti din astea daca nu merge despartete cat mai repede de el urgent

| Maruzor a răspuns:

Hey, si eu am trecut prin aceeasi situatie, si al meu cantaret, numa ca avea 23 de ani happy aaa, i-am zis ca daca chiar tine la mine ii in stare sa se lase sau cel putin sa "rareasca" consumul, cea mai ok solutie, dupa parerea mea, este sa vorbesti cu el sa-i spui frumos si mai...indirect parerea ta si sa incercati impreuna sa gasiti o solutie, daca asta nu merge atunci nu stiu, incearca prima data sa gasesti cauza, de ce bea? si restul vine de la sine.

| AjutCuCePot a răspuns:

Pai nu e bine sa bea mult. Ar trebui sa-l lasi o vreme singur sa-si dea seama poate de greselile lui. Cred ca asa e mult mai bine.

| ofatade18ani a răspuns:

Daca tine la tine ar trebui sa se lase de bautura dar poti si sa cumperi seminte sau bomboane si mancati impreuna...nu stiu alta solutie