| HeeVTM a întrebat:

Salut prieteni, cand a inceput carantina, adica acum 2 luni eu eram foarte bine, mergeam mult nu oboseam, nu ma durea capul daca stateam afara.

Eu..pe toata perioada carantinarii am stat la calculator pe scaun. 24/24, am avut nopti nedormite...am facut cea mai mare prostie.

Azi pe Sambata 16 mai am decis sa merg afara. Am regretat la maxim.

Cei care sunt din Ialomita Slobozia stiu ca kauflandul este departe de Hotel Central, Ma rog. Am iesit din bloc si dupa 20 minute m-a luat EXTRAORDINAR de tare spatele si capul...inima imi batea de 2x mai tare..nu puteam sa merg, nu puteam sa imi tin echilibrul, tin minte ca am si picat. Picioarele mele erau paralizate. Tin minte ca am inceput sa plang si am lesinat.

Asta este rezultaul dupa ce nu ai mai iesit 2 luni din casa... simteam ca mor de durere.

Ce ar trebui sa fac sa imi revin? O sa ajung in scaun cu rotile? Ma doare spatele foarte rau nu ma pot ridica din pat..nu pot sta drept..cred ca m-am nenorocit pe viata la 14 ani...

Cineva care stie ceva in privinta cu asta matur sa imi zica ce de facut. [acest cont de TPU il impart cu varul meu care are 27 eu am 14]
Dau funda unui raspuns bun.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Ceea ce ai patit imi suna mai degraba a lipsa de calciu, decat de lipsa de miscare. Stand treaz mereu, daca ai mai si consumat cafea ori cola, calciul tau s-a dus... Ia suplimente de calciu, si mananca fructe (vitamine), impreuna cu dulce. Bineinteles, nu in exces.
Cel mai bine ar fi sa mergi la medicul de familie, si sa mergi la niste analize de sange, ca apoi sa stii ce suplimente sa iei. Ceva sigur iti lipseste.
Daca era vorba doar de trecerea de la sedentarism la miscare, faceai febra musculara, nu picai.

| Andreeush a răspuns:

O să îți revii dacă nu mai stai non stop în fața calculatorului.

| Elelei a răspuns:

Nu ramai paralizat decat daca vei continua sa stai mult la calculator.
Iesi din casa dar fa efort treptat, sa se reobisnuiasca organismul. Iti vei reveni.

| stefi055 a răspuns:

Eu n-am auzit sa ramai paralizat de la asa ceva. Paralizat poti ramane in urma unui accident sau o cadere foarte puternice. Liniste-te, iesi si plimba-te pe afara cand iti mai revii, nu te forta acum foarte tare. Poti face niste exercitii usoare de sport ca sa te destinzi putin. si pe viitor incearca sa nu mai petreci atatea ore la calculator, pentru ca iti poate afecta si vederea. Multa sanatate!