| MauroMania777 a întrebat:

Recomandati-mi și mie niște suplimente alimentare /medicamente care ajuta la întărirea sistemului imunitar. De când ma știu am un sistem imunitar foarte slab și racesc extrem de des. Cine cunoște suplimente de prin farmacii care ajuta într-adevăr imunitatea?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu există așa ceva.

| anonimg a răspuns:

Trebuie să ai un stil de viață sănătos. Adică să ți cont de toate lucrurile din viața ta, să le cunoști și să le aplici rând pe rând.
Vitaminele sunt si ele importante, și le găsești în alimentele vegetale, mai ales în crudități: fructe, legume, zarzavaturi, oleaginoase (nuci, alune, și o mulțime de tipuri de semințe care trebuiesc râșnite).
Îți recomand cartea: https://www.viatasisanatate.ro/sanatate-prin-alimentatie
Trebuie să scoți dulciurile puțin câte puțin din viața ta, deoarece zahărul este principalul factor pentru slăbirea sistemului imunitar.
Pe locul doi ar fi odihna. Trebuie să ne culcăm devreme și să dormim suficient -adica 7-8 ore pe noapte. Orele de dinainte de miezul nopții sunt mai importante decât cele de după miezul nopții. Prin odihnă se refac multe celule care nu se refac prin alimentație.
Pe locul trei ar fi cariera/școala. Trebuie să ne facem planuri și să le împlinim. Trebuie să găsim satisfacție în lucrurile care trebuiesc făcute, chiar dacă nu ne plac.
Îți recomand cărțile lui Ben Carson: "Mâini inzestrate" prima, și a doua "Gândește cutezător".
https://www.viatasisanatate.ro/cautare?s=Ben+Carson

| alina2k18 a răspuns:

Stii ce e aia imunitate si de cate tipuri e?
winking
Dupa ce o sa te documentezi o sa arunci mierea si suplimentele laughing

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Mai bine manamci multe fructe si legume daca vrei sa ai o imunitate sanatoasa.

| nukeyly a răspuns:

Pastilele sunt chimicale, cam orice pastila are efect secundar, care cere alta pastila;
Omul e o masinarie extraordinara(inca neinteleasa) care nu se poate inbolnavi daca ii dai ce trebuie: mananca corect, dormi 8 ore, nu sta inchis intr-o camera asta ajuta la slabirea sitemului imunitar(si asta s-a CERUT la inceput de covrig.)
fa miscare, iesi in natura, miroase o floare, admira o libelula, asculta si traieste muzica care o simti.
Nu "pune pe foc" zahar, coca cola, sucuri pasteurizarte, tigari, alcool, mcd, kfc, fornetti(asta poate contina omega 3 happy fi-lear natia de bombe chimice. si cine le face ), mancare moarta fara enzime vi.
Pe net gasesti informatatie gratis infinita.
Un mar pe zi, viermele ii confirma autenticitatea, varza cruda, un calel de usturoi zdrobit lasa-l 10 minute-kitchen timer sa se activeze uleiurile din el cu aerul(anticancerigen grav), o bucatica de slanina nu strica(creierul are nevoie de grasimi zaharul ingrasa nu grasimile este demonstrat), clasica ceapa, cuisoare, scortisoara, ardei iute/cili cu moderatie, pentru vitamina C: partunjel verde un ardel gras sau o lamaie, de vrei dulce: ia o banana, stafide, zahar de foare de cocos_la fructe(regula U.D.C.) Uscate-best, Deshitratate-medii, Confiate-cioara vopsita(IS FIERTE IN SIROP DE ZAHAR, NU CUMPARA!), nu uita de nuci 8 pe zi asigura necesarul, alune de padure, alune de padure(loturile maturate in camara 1-3 ani sunt mai dulci si mai bune), alune de pamant rosii cu coaja de preferat neprajite si fara sare iodata(alta manevra terorista de la nastase si legea lui din 1993 care a triplat cancerele de tiroida in Romania ), si la sare este clasica cu granulatie mare de muraturi(care nu expira, sarea nu expira!), sare roz de himalaya sau neagra mai buna ca cea roz cu cu gust usor de sulf si proprietati aparte, cura cu oua de prepelita crude(odata ce te obisnuiesti o sa-ti placa) asta iar face minuni la racelile comune, praf de spirulina, ceai de kombucha(asta inca il testez nu stiu ce sa zic), si de ai buget incerca mierea(mai mute intensitati) ex manuka 550+ da omoru si la stafilococi de spital extrem de rezistenti la antibiotice asta asa de la mama natura nu de la farmacii-cuvant din latina famacos=farmece, abureli.
Suntem o tara de sanatosi avem 5 farmacii pe o stada de 100m
pentru ca legea permite la raft nu alimente ca furaje, si noi alegem sa mancam prostii cu gust de. colorate cu. conservate cu.
Cam atat in linii mari.

| doctorandus a răspuns (pentru nukeyly):

Multe suplimente alimentare, in special cele chinezesti, sunt pline de medicamente alopate.

Un supliment alimentar este un produs care poate fi incadrat in mod lipsit de pericol la mancaruri (alimente).

| Mmn a răspuns:

Lasa pastilele. mierea de albina e buna pentru imunitate, polenul crud e foarte bun. Si in sezonul rece poti sa te axezi sa iti faci un aport bun de vitamina C.