| DaTsIk a întrebat:

Salut, s-a produs o extorsiune la sala și de la 1.50m mi-a căzut pe unghia de la degetul mare un disc de 5kg și s-a învinețit instant și presupun că o să cadă unghia :/
Și voiam să zic daca se poate face ceva sa se vindece mai "repede".

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu se poate grăbi vindecarea.

| J0B0MAT a răspuns:

E posibil să nu cadă. Ia de la farmacie unguent, ține gheață peste și nu forța mâna /piciorul.

| CIaudiu a răspuns:

Nu prea ai ce face. Trebuie sa astepti sa cada unghia si in locul ei sa creasca alta. Va dura intre una si doua luni.

| DaTsIk explică (pentru CIaudiu):

Bine, mulțumesc

| AndreeaDeea221998 a răspuns:

Cu siguranță o sa cada unghia. Ar fi bine sa dai cu betadina sau rivanol când o sa se întâmple asta.

| DaTsIk explică (pentru AndreeaDeea221998):

Am înțeles, mersi

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru DaTsIk):

Cu drag!