| Andreeaioan115 a întrebat:

Salut, sufăr de insomnii cronice de 2 luni jumătate, azi noapte nu am dormit deloc.Sunt îngrijorată, daca nu o sa îmi mai recuperez niciodată somnul? Ce sa fac? Nu pot să mă duc la medic.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Vanhalen23 a răspuns:

Am avut candva problema ta, insa ajunsese sa fie atat de severa incat traversam un episod depresiv. Iti recomand sa mergi intai la un neurolog ca sa vezi exact care ar fi cauzele insomniei tale. Poti incerca si la psihiatru, dar crede-ma ca nu trebuie sa iei pastile de varsta asta! Esti asa de tanara si nu uita ca odata ce iti dezobisnuiesti corpul de medicamentele alea, iti revin. Nu mai zic ca iti pot da dependenta. Nu merita sa risti atat pentru o problema temporara!
Desi sunt tot soiul de polemici si de intrigi pe tema medicinei alternative, pe mine m-a ajutat acupunctura. De la prima sedinta mi s-a reglat somnul(am continuat 10 sedinte). Insomniile sunt provocate de un dezechilibru fizic si mai ales mental, deci trebuie sa lucrezi pe ambele parti! Sa faci efort fizic, sa mananci sanatos si seara, inainte de culcare, pune-ti o meditatie ghidata de pe Youtube. Gasesti cu sutele. Sper sa te ajute raspunsul meu. Multa sanatate!

| Andreeaioan115 explică (pentru Vanhalen23):

Cat timp au ținut insomniile? Sper din toată inima mea să mă fac bine și să mă odihnesc. Am o memorie slabă din cauza că nu pot dormi noaptea. Sper să mă ajute acupunctura.

21 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce nu te poti duce la medic?

| Simpatic a răspuns:

Iti pot spune si cred ca nu gresesc ca insomniile au legatura sau sunt in stransa legatura cu depresia.
Din celelalte topicuri deschise de tine nu am putut sa nu observ faptul ca ai o stare de ipohondrie, datorata probabil anxietatii. Ai o frica de boala si boli nejustificata.
Pe de alta parte depresia se hraneste cu anxietate si insomnie, ii face bine sa zic asa, adica o mentine in viata, am vorbit in metafore.
Oricum ar fi chiar daca ai sau nu depresie asa cum cred eu, trebuie sa mergi la un medic psihiatru, o sa te faci bine si vei dormi bine.
De fapt din momentul in care incepi sa dormi corect si sanatos, si afectiunea va fi vindecata.
Depresivii au probleme cu somnul cu totii.

| Andreeaioan115 explică (pentru Simpatic):

Este adevărat că în ultima perioada m-am stresat mult, însă acum două săptămâni chiar am incercat sa fiu calma. Simt că nu o sa îmi recuperez somnul. Aceste insomnii sunt destul de frecvente, azi noapte nu am putut sa dorm toată noaptea.

| Simpatic a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Ba vei putea dormi, pastile date de psihiatru sunoscute ca si somnifere sunt foarte bune, multe dintre ele nu dau dependenta, oricum nu se iau luni de zile ci maxim 10-15 zile, dupa care poti dormi singura fara nicio ajutor, in momentul de fata ai nevoie de ajutor ca sa dormi.
Pe de alta parte daca psihiatrul din starile pe care i le spui constata ca ai si depresie sau alt diagnostic iti va da un tratament si pentru acel diagnostic.
Tot ce trebuie sa faci este sa mergi la medic, nu stiu cum ai putut sta doua luni si ceva fara sa te odihnesti bine!

| Sofer a răspuns:

Care e cauza? Spune ne programul tău zilnic?
Câți ani ai și ce înălțime și kg ai?

| Andreeaioan115 explică (pentru Sofer):

Chiar nu știu care este cauza, pur și simplu nu pot sa adorm.Am 18 ani și 59 de kg. Acum 2 luni am avut un stres mare și dureri după cap, de atunci numai pot sa adorm. Îmi doresc atât de mult să mă fac bine și să dorm noaptea.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Consumi zahăr? Depui efort fizic?

| StrongHeart a răspuns:

Ca un fost insomniac iti recomand sa incerci sa faci cat mai multe in timpul zilei ca sa te obosesti,asta poate sa insemne cand te trezesti sa faci patul,sa faci curatenie,sa vorbesti cu ceilalti,sa citesti,sa iesi(mai mult sau mai putin acum cu virusul asta),sa lucrezi,orice ar fi,incearca sa te obosesti in timpul zilei ca sa dormi linistita noaptea, asta e tot ce pot sa-ti zic, restul vine de la tine.E o problema mare insomnia si poate sa distruga o persoana, dar daca ai ambitia sa treci peste obstacolele zilei de azi, vei avea un somn linistit noaptea, cel putin asta cred eu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poate fi o problema psihologica sa psihiatrica, poate esti stresata de ceva, sau poate suferi de anxietate, sau chiar de depresie. te ajuta sa scrii pe hartie ce ganduri si sentimente ai, si daca poti sa vorbesti cu cineva despre asta

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

O vizita la psihiatru, lipsa somnului este o cauza clasica a depresiei. Lipsa somnului iti destabilizeaza intregul organism. Omul matur are nevoie de minim 8 ore de somn. Cei mai mici au nevoie de si mai mult somn pentru ca organismul sa functioneze cum trebuie. Ajungi sa nu te mai poti concentra pe lucruri, luare sau scadere puternica in greutate, nervozitate si iritabilitate.
Lipsa somnului nu trebuie luata in joaca, in timp duce la complicatii. Ajungi tot mai depresiva si mai slabita fizic.

| Andreeaioan115 explică (pentru anonim_4396):

Știu,de asta îmi fac mari griji. Daca nu o sa îmi mai recuperez somnul? E oribil sa nu pot adormi.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

E din cauza ca treci printrun episod depresiv recomand cu multa căldură exercițiile fizice în mod regulat chiar pana la epuizare le poți face și în casa și înainte de a te culc a cu o ora stinge luminile și nu mai sta pe telefon sau calculator

| DaianaDede a răspuns:

Buna! Cu aceeasi problema m-am confruntat 1 an, uneori aveam si cate 2 nopti nedormite, alteori dormeam ziua si noaptea stateam pe calculator, la TV, sau alte activitati pe care in mod normal le faci ziua.
Multa lume recomanda somnifere pentru a putea dormi, chiar si doctorul iti va da somnifere, eu sunt contra.
Sigur problema vine din interior, ceva ce te apasa, ceva ce te nelinisteste, incearca sa vorbesti cu o prietena de incredere, cu parintii sau chiar cu un psiholog pentru a descoperi problema iar mai apoi pentru a rezolva.
Incearca noaptea inainte sa te pui in pat sa bei un ceai, un dus fierbinte ajuta si el, lasa telefonul si TV, stai pe intuneric iar cand te pui in pat asculta-ti respiratia, este un exercitiu care ajuta.
Ziua incearca sa te obosesti putin, poti avea fel si fel de activitati, alergat, curatenie ( daca nu e nevoie sa faci curatenie poti ordona hainele in dulap chiar daca ele sunt ordonate, e doar pentru a face un exercitiu ), invatat, citit o carte s.m.a.d.
Daca chiar nu da roade nimic incearca totusi sa vorbesti cu un psiholog, eu am evitat doctorul doar din cauza ca stiam ca imi va da somnifere!

| Andreeaioan115 explică (pentru DaianaDede):

Crezi că o să îmi recuperez somnul? Daca o sa trăiesc așa, am inceput sa am frica atunci când vine noaptea din cauza acestor insomnii.

| Andreeaioan115 explică (pentru DaianaDede):

Acum dormi bine?

| DaianaDede a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Da, acum am un orar de somn. Totul este bine!
Este foarte important sa iti faci si tu unul

| DaianaDede a răspuns (pentru Andreeaioan115):

Inca esti tanara, sunt sigura ca totul va fi bine.
Copii intre 6-12 ani au nevoie de la 9 la 12 ore de somn iar adolescentii intre 13-18 ani de la 8 la 12 ore.
Nu te ingrijora, dar e bine sa incerci totusi sa iti faci un program de somn si sa incerci ce ti-am spus mai sus, nu te costa nimic.
Iar frica pe timpul noptii trebuie sa dispara, nu ai de ce sa iti faci griji!

| anonim00000000000000000000 a răspuns:

Du te la psihiatru iti va da niste pastile de somn cateva luni

| Cyparis a răspuns:

Incearcă să nu fi stresată. O cană de lapte cu miere cu 30 - 40 de minute inainte de culcare, sau ceai de muşeţel cu aprox. 20- 25 min. înainte de culcare. Multă sănătate!

| darrio2007 a răspuns (pentru Cyparis):

Si apoi păzeste toaleta toata noaptea.