| chiftelutacrocanta a întrebat:

Ma simt dependent de cola si de zahar, cand nu consum cola ma simt slabit si fara vlaga cum scap de dependenta?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
8 răspunsuri:
| AvalohAlyn a răspuns:

Inlocuieste cola cu ceaiul de fructe sau limonada, citronada etc.

| RandyMarsh a răspuns:

Probabil sa fie o simpla dependenta,insa in spatele acestei nevoi de zahar se pot ascunde si alte afectiuni mai grave.
Recomand sa mergi la medic,sa faci niste analize, iar daca totul este in regula incearca sa reduci cantitatea treptat.
Nu este necesar sa elimini total cola, ci doar sa scazi treptat pana ce ajungi la un consum normal.

Consumul regulat de astfel de bauturi carbogazoase, mai ales cola, poate avea consecinte grave pentru sanatate.Respecta-ti corpul si consuma cu moderatie pentru a nu regreta mai tarziu.

| RAY a răspuns:

Consuma proteine mai multe si mai mult acru, posibil sa ai viermi intenstinali cu toti avem asa ceva

| peperonies a răspuns:

Nu mai bei cola si mananci zahar.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai cum? Nu ceri tu ajutor lui dumnezeu si ceri ajutorul oamenilor de rand? ipocritule ce esti

| anonim_4396 a răspuns (pentru anonim_4396):

Ce treaba are Dumnezeu cu faptul ca lui ii place sa bea cola?

| Iancu_Silvan_1996 a răspuns:

Fa-ti niste analize! Eagledeagle n-are nicio treaba cu ceea ce ai intrebat tu. Pocnitul degetelor e un tic, nevoia cola si zahar poate ascunde ceva mai grav de atat. Fa-ti analize, vezi ce iti recomanda doctorul, s-ar putea sa ai glicemia scazuta iar corpul iti cere zahar. E doar o posibilitate, adevarul ti-l poate spune numai un doctor!

| Marius1789 a răspuns:

Aşa eram eu cu pocnitul degetelor. Am vrut să mă las de acest obicei, aşa că nu m-am oprit deodată. tot le pocneam dar mai rar şi aşa acum abia dacă pocnesc 3 degete.
Eu te-aş hotărâ să faci la fel, nu se te opreşi brusc. Să consumi dar să îți sazi din cantități...