| denisuca_1756 a întrebat:

Salut sunt noua pe aicea si am nevoie de ajutorul vostru, e vorba de slabit am nevoie de ajutor am 14 ani, am 1.62 si 61de kg, cum sa fac sa slabesc faca sa fac diete si sa iau pastile sau mai stiu eu, ca mama nu ma lasa sper ca am un raspuns de la voi, mersi happy

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| noktambul a răspuns:

Daca nu cumva ai probleme de metabolism sau endocrinologice (adica daca, in afara de problema kilogramelor in plus, nu ai alte probleme majore de sanatate) solutia este relativ simpla : trebuie sa reduci cantitativ la cel putin jumatate portiile de mancare actuale.In schimb, trebuie sa faci de doua ori mai multa miscare. Nu trebuie sa renunti la niciun aliment, pentru ca fiecare grupa de alimentele isi aduce contributia sa unui organism aflat in crestere, ca al tau. Dar : mai putina carne grasa de porc, in favoarea carnii de pui; mai putine prajeli, in favoarea preparatelor fierte; mai putine compoturi si gemuri, in favoarea fructelor proaspete; mai putin cascaval si telemea, in favoarea branzei proaspete de vaci, a laptelui si iaurtului; mai putine omlete si ochiuri, in favoarea oualor fierte. renunta la mancarea de gen fast-food, la mezeluri de magazin si la crantzanele (chips-uri, sticks-uri si alte pixuri). Abtine-te de la dulciurile de cofetarie si de la ciocolata in exces. Baga fructe si legume proaspete (salate de cruditati) cat cuprinde. Manaca putin si des. Daca te racaie foamea prea tare intre mese, rontaie un mar sau cojeste o portocala.In loc de cina, o plimbare de 20 de de minute in pas vioi si un fruct (nu banane!) sau un pahar de lapte caldutz inainte de culcare. Si fa cat mai multa miscare. Cel putin 2 h zilnic. Nu trebuie niste exercitii specifice sau sa mergi la sala, ci sa faci activitati fizice care iti sunt la indemana : alegari usoare sau plimbari lungi in pas alert, bicicleta, role, minge, dans. De ce trebuie activitate fizica? Pentru ca esential ca sa slabesti este ca organismul tau sa "arda" mai multe calorii decat bagi tu in el. Pana acum ai tot bagat in el calorii (mancand, cum altfel!) iar organismul tau a depozitat sub forma de grasime caloriile pe care nu a fost nevoie sa le arda. Acum e momentul sa-ti faci organismul sa isi arda depozitele de calorii! Adica sa il aprovizionezi cu mai putine calorii (mancand mai putin si mai sanatos) pentru ca el, in momentul cand faci activitate fizica, sa fie nevoit sa apeleze la rezervele de calorii depozitate sub forma de grasime. Si uite asa, cu vointa si rabdare, fara diete si pastile, o sa slabesti! Succes!

| RappaDanny a răspuns:

Hai ca iti spun eu cum sa faci. Sportul e cel mai important. Dar daca nu te abtii de la grasimi atunci nai nici o sansa. Sper ca mai inteles. Alimentatia reprezinta intre 60% si 70% restul e sportul. Nu te lua cu pastilele si mai stiu eu ce ai auzit la unii si altii, pentru ca am multe prietene si prieteni care au incercat, si tot la ce i-am invatat eu au ajuns. Eu ti-am dat o idee, acum totul depinde de tine.

| andrei444 a răspuns:

Fara dieta si sporta nu ai sa poti decat cu, cutitul dar la tine find asa mica nu e cazul.

| chrisstina a răspuns:

Am tinut eu regim.bine ca rezultatele nu au fost foarte rapide dureaza cateva luni da poti manca cam orice.am renuntat de tot la dulciuri, am mancat numai carne la gratar sau fiarta, doar pui si vita...si mancare gatita! nici suc nu am baut.a fost un pic cam greu sa ma abtin cand vedeam ciocolata sau cartofi prajiti(ca nici prajeli nu poti manca).da nu a trebuit sa fac sport si spre deosebire de a tine o dieta pot sa zic ca am mancat cat sa ma satur. dupa ce te lasi de dieta risti sa te ingrasi la loc, sper ca te-am ajutat cu cevabig grin

| dany2k a răspuns:

Fa sport, multa miscare! happy