| MateiL a întrebat:

Salut, sunt voluntar ISU și vreau să fac și cursurile de prim ajutor calificat pentru a deveni ulterior paramedic. După ce le termin voi putea activa și pe ambulantele de terapie intensivă ca voluntar? Menționez ca un simplu voluntar cu cursurile de prim ajutor de bază poate participa la intervenții doar pe ambulantele de tip epa și atpvm. După ce devii paramedic poți urca la intervenții și pe tim?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| Standt a răspuns:

Daca tot esti voluntar, de ce nu intrebi la ei? Aici nu ai sa gasesti medici ISU care sa raspunda corect.

| Standt a răspuns (pentru Standt):

Scuze! Medici SMURD.

| MateiL explică (pentru Standt):

Într-o unitate militară e greu cu umblatul și intrebatul, și foarte mulți nu știu răspunsuri exacte, trebuie depusă cerere și să întrebi ca să fii sigur?, de asta am cerut aici o părere, poate este cineva care a făcut cursul și știe