| MISLO a întrebat:

Salut, taică-miu zice ca daca te bărbieresti, "se îndeasă părul" adica creste mai des si mai repede. E adevărat?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
5 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Taica-tu zice in necunostinta de cauza sau ca sa se amuze pe seama ta.
Nici un aparat de ras pe fata pamantului nu poate indesii parul, fiindca acela este o bucata de fier ascutita care taie /reteaza firul de par, de la suprafata pielii.

Parul creste dintr-o radacina adanc infipta in piele, care este strans legata de activitatea hormonala a corpului tau.

| Frank51 a răspuns:

Poate tatăl tău cercetează de 20 de ani creșterea parului și are niste argumente solide.

Sau poate doar a auzit în tinerețe și dă mai departe informația eronată, nu vreau să te dezamăgesc, dar a doua variantă e plauzibilă.

| Brizbriz a răspuns:

Asta e un mit foarte aiurea
chestia tine pur si simplu de doua chestii:
1. genetica... asiaticii nu prea au par si isi fac barba FOARTE greu
2. metabolism, daca faci o cura dura de slabire o sa iti scada serios viteza de crestere a parului

| Lucian4 a răspuns:

Da, idea principala este ca creste firul acolo unde tai. Nu ma conteaza repede sau incet, viteza e crestere depinde de obiceiurile zilnice si hidratare cu apa a corpului

| OmBanal33 a răspuns:

Am un amic ce a facut un curs de frizerie, iar la aceasta intrebare a spus ca nu e adevarat.