| anonim_4396 a întrebat:

Salut, TPU! Acum aproximativ o săptămână, la un control la medicul de familie mi-a spus ca am o viroza, deși nu aveam niciun simptom. Acum, de câteva zile mai stranut ocazional, temperatura mai creste și am o senzație ca nu respir cum trebuie. Mai exact, atunci când expir, parca ma forțez puțin sa dau aerul afara. În plus, mi-am măsurat respirstiile în interval de 1 minut și este în jur de 10. (am luat 3 zile antimevealgic sinus și 3 zile coldact) dar nicio îmbunătățire
Ce ar putea fi?
Mulțumesc anticipat.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

"medicul de familie mi-a spus ca am o viroza, deși nu aveam niciun simptom"

A stiut, fiindcă te-a consultat. Ți-a ascultat inima si plămânii. Mergi la ea să iti dea tratament. Ori la un medic specialist de la boli pulmonare.
Te vindeci, e ceva care se tratează.

| mi25 a răspuns (pentru floresdemayo):

Viroza nu este specifica acestor medici, este tratata de medici generalisti.

| floresdemayo a răspuns (pentru mi25):

Fiecare cu părerea lui.

| mi25 a răspuns (pentru floresdemayo):

La mine nu e parere, este raspunsul cumnatului meu, care este medic.

| floresdemayo a răspuns (pentru mi25):

Uite că si eu vorbesc din propria experiență. Am facut viroză in urmă cu vrei 3-4 ani și nu am fost tratată de un medic generalist.
Ok, cumnatul tau e medic.
Si eu am medici lângă mine!
Deci, fiecare cu părerea lui. Altfel spus, vorbim din experiența personală.

| mi25 a răspuns (pentru floresdemayo):

Medicul de familie ce specialitate are? O viroza respiratorie se trateaza de medicul de familie, daca nu intervin complicatii. Si medicul de familie poate trimite pacientul sa faca analize, radiologie si altele. Dar tratarea o face el.

| floresdemayo a răspuns (pentru mi25):

Las-o asa! Haide sa nu intram in polemici. Poate că am ajuns eu la un cizmar. happy

| Freya1 a răspuns:

Nu poți sa te vindeci peste noapte.
Dar dacă ai nelămuriri, mai treci o data pe la medic.

| SharpEagle a răspuns:

Pai, e o...viroza, doar ti-a zis si medicul, nu?
Tu vrei sa stii ce inseamna o viroza? Vrei sa stii de care viroza? Sau intrebarea ta e cum sa faci ca sa respiri mai bine?