| NeedHelp1 a întrebat:

Am 1.81 și 60 de kg. Nu înțeleg de ce nu iau în greutate deloc?
Mănânc, fac sport și pare că ar fi imposibil sa iau în greutate. Am un corp foarte subțire.

Voiam sa iau niste vitamine care ajută la îngrășare (Fier, Vitamina B1 etc.) dar am citit că nu este bine sa le iei dacă stai bine la analize. Am făcut acum vreo 2 luni analize și stau foarte bine, dar nu înțeleg totuși de ce nu iau în greutate.

Vreau niște sfaturi care cu adevărat m-ar ajuta, căci pe net pe majoritatea site-urilor sunt numai prostii...

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| Sn4k3 a răspuns:

Nu mananci destul. Trebuie sa fii in surplus caloric.

| alina2k18 a răspuns:

Te invit la mine si intr-o luna te fac tanc rusesc laughing eu am reusit anul trecut performanta NEDORITA ca intr-o luna sa pun pe mine 12.2 kg laughing mda I am kinda human-cattlewinking
Nu lua vitamine -MAI MULT DE 1LUNA- daca nu stii ce nivel ai in organism mai ales fier si anumite B-uri, eu acum stau bine cu fierul, dar acum 2 ani aveam Feritina 200 si hemoglobina de 16.1 si totusi NU sunt barbat laughing ca valorile astea sunt peste limita la femei, daca bagam vitamine faceam intoxicatie cu fierwinking care poate duce la diabet daca se acumuleaza in pancreas sau risc crescut de cancer de ficat, ambele boli nu suna bine delocwinking
Cu siguranta NU mananci mult, am mai vazut slabuti care dupa 5linguri de piure si 5 ficatei: vai cat am mancat, ce foame mi-a fost, nu mai pot laughing

| Dana2103 a răspuns:

Vitaminele nu ingrasa
Esti tu prea inalt nu neaparat slab

Răspuns utilizator avertizat
| IoanaMihaela5267 a răspuns:

Si mie mi s-a intamplat asta, nu stiu daca va merge la tine dar eu incercam sa mananc fortat pana la limita limitei si faceam ex fizice pentru a creste in masa musculara, tu nu trebuie sa fii gras ci sa ai masa musculara, e mai sanatoasa.Incearca sa mananci multe fructe, multe cereale( nu cereale cu lapte)oua, carne.O mancare bogata in proteine e perfect pentru a creste in greutate, sper sa ti fie de folos

| bornsinner a răspuns:

Unele vitamine iti dau pofta de mancare si ajuta digestia, dar e exagerat sa spui ca au efecul de ingrasare. Cele mai importante sunt caloriile zilnice, trebuind sa fie peste numarul necesar de mentenanta (sa iti pastrezi greutatea actuala). Baga-ti datele in acest calculator: https://muscularstrength.com/mealplan. BMR in motion = TDEE (calorii necesare mentinere). La rezultat adaugi 250 kcal pentru inceput. Te cantaresti un timp sa vezi daca faci progres, iar cant te impotmolesti, mai adaugi calorii, care sa vina in special din carbohidrati.

Cu antrenament intens si calorii in plus, nu ai cum sa nu cresti in masa musculara.