| anonim_4396 a întrebat:

Am 12 ani si as vrea sa pun niste muschi pe mine, in special biceps. Am acasa 2 gantere reglabile pe surub si exersez cu 6 kg la mana. Exista sanse sa raman mic? Mi se par destul de usoare, pot face 45 de flotari fara sa ma opresc. Ofer funda + vot celui mai bun raspuns.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Empathizer a răspuns:

Da, acest tip de exercitii, la varsta asta, iti poate afecta cresterea in inaltime. Acum sunt potrivite elongatiile, alergarea, patinajul, inotul, sporturile de echipa. Amana exercitiile de forta pana dupa pubertate.

| Jee354 a răspuns:

Da..Este posibil sa ramai putin cam mic.Dar eu la 11 ani ridicam de 15kg. Si acum nu sunt asa mic..Totusi tu sa nu risti..Pe la 17-18 ani te poti apuca de haltere

| Cosmin86 a răspuns (pentru Jee354):

Pai 15 kg e putin, e normal ca nu te afecteaza. daca esti mai tanar de 18-19 ani, evita greutati mari de genul 100 de kg.

| danotz a răspuns:

Din ce stiu eu, exercitii pentru brate nu afecteaza cresterea in inaltime, ci doar cele la spate.Parerea mea este sa mai astepti pentru a face exercitii cu greutati.In schimb flotarile sunt foarte bune la orice varsta si exista o gramada de tipuri de flotari care iti pot dezvolta diferite grupe de muschi.
FUNDA?