| bmxboy01 a întrebat:

Salut TPU, am 13 ani, 70kg si 1.65, vreau sa slabesc cat mai rapid, ce ar trebui sa fac? Multumesc.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Apokales a răspuns:

Simplu, deficit caloric si miscare, mult cardio. Seteaza-ti caloriile pentru un deficit decent de maxim 500 de calorii, nu mai mult si fa miscare, macar plimbare 30 de minute daca nu poti alerga prea mult.

| bmxboy01 explică (pentru Apokales):

Si in ce ar consta acest deficit caloric?

| Apokales a răspuns (pentru bmxboy01):

Fiecare aliment iti ofera energie, respectiv calorii. Calorii = energie din alimente (in cazul de fata). Deci deficit caloric inseamna ca trebuie sa arzi mai multe calorii decat consumi. Daca un om normal are nevoie in medie de 2000 de calorii, atunci tu trebuie sa faci in asa fel incat sa consumi mai putin de atat pentru a slabi. Cum faci asta? Ori mananci mai putin, ori faci miscare. Ideal ar fi sa le faci pe ambele.

3 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa mergi la un medic nutritionist sa i ti dea schemă de regim, nu poti slăbii cu retete sau metode luate de pe internet.