| Chirita_Andrei_1978 a întrebat:

Am 14 ani, 65 de kg, 1.75 m înălțime și fac sala de trei săptămâni. Am făcut la grupa picioarelor genuflexiuni cu bara de 30 de kg în spate și am mici dureri un pic mai sus de zona lombara a spatelui... Este o problema grava sau nu trebuie sa îmi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Ivanov27 a răspuns:

Salut, pentru durere iti recomand repaus, si o crema voltarent, daca durerile persista ia un nurofen cu ibuprofen. Daca trece mai mult de o saptamana ar trebui sa consulti un doctor.
Sincer ai o varsta frageda. si nu ar trebui sa exagerezi cu greutatiile, urmeaza pasi astia:
1. Antreneaza abdomenul, muschii din zona lombara, oblicii si fesierii ( muschi acestia daca sunt bine antrenati vor deveni mai puternici rezultand o puternica structura care iti va mentine coloana mult mai protejata, vei avea numai beneficii. Exercitii pentru acestea gasesti aici :
https://www.youtube.com/watch?v=dJlFmxiL11s
https://www.youtube.com/watch?v=qmO6ulKZScE
2. Asigurate ca executi corect exercitiile
3. Nu exagera cu greutatiile, lasa ego-ul la o parte. ( iti pot da exemplu pe mine. am inceput sa ridic greutati mari la o varsta frageda si cum sufar de numeroase hernii de disc, scorlioza, etc :)) )
Succes!

| Chirita_Andrei_1978 explică (pentru Ivanov27):

Îți mulțumesc mult!

| Ivanov27 a răspuns (pentru Chirita_Andrei_1978):

Nu ai pentru ce!

3 răspunsuri:
| cristinuseundezastru a răspuns:

Sunt eroul pe care gotham il merita dar nu eroul de care gotham are nevoie