| Sachiroo a întrebat:

Salut, TPU! Am 17 ani, și mă confrunt de vreo lună cu o problemă majoră. Mă duc des la baie. Mă refer la urinare. La școală sunt nevoit să mă duc în fiecare pauză. Uneori mă duc și cu 15 minute înainte de pauză, că sunt nevoit. Și nu e doar senzația în sine, chiar fac ceva.Imi ia câteva secunde. De băut apă, nu beau mai mult de 200-250ml/cele 6 ore de curs. De stres, nu cred, pentru că de la 12 noaptea, pană la 7 dimineață, când mă pregătesc să plec la școală, mă duc la baie de 2 ori. Prima oară pe la 2-3-4 dimineața. Și nu e ca și cum sunt stresat în somn.
Diabet nu cred că am, pentru că nu transpir chiar atât de mult, și de des. Plus că în ceea ce privește consumul de dulciuri, nu beau deloc sucuri, de orice natură. Mai ales de tipul celor din comerț. Oare care o fi cauza, și cum pot rezolva? Poate o infecție urinară?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

De la diabet este, urinatul des si sete foame continuă, fa ti analizele numai pune tu diagnostic singur, diabetul nu da doar transpiratii, alea le ai cand glicemia este mica ai transpiratii reci tremurat si cand glicemia este mare ai senzatie de sete foame urinat des transpiratii.

| Sachiroo explică (pentru CristiDinBucuresti):

Nu am transpirații reci, nici tremurat.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru Sachiroo):

Atunci urinatul des nu este de la diabet, mergi la medicul de familie sa te consulte

| Sachiroo explică (pentru CristiDinBucuresti):

Ideea este că am mai avut și prostul obicei de a dormi fără șosete, și cu pantaloni scurți în sezonul ăsta. Îmi puneam o pătură pe mine totuși.Dorm pe pat etajat, gen la etajul acestuia. Până acum n-am avut problema asta:Să fiu nevoit să merg la baie în fiecare oră. Poate că asta e problema. Am făcut o schimbate semnificativă, în privința asta.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu-i infectie urinara, dar este sigur o probleme cu rinchii tai, fiindca nu-i normal sa urinezi la fiecare ora.

In ce priveste diabetul, nu are nici o importanta daca transpiri, ca transpiratia nu-i semn de diabet, dar are importanta imensa daca esti super-ponderal (gras-obez).

| Sachiroo explică (pentru Violleta2022):

Nu sunt obez, dimpotrivă. Am 46 de kile.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Sachiroo):

Nu te-a facut nimeni obez!
Mai citeste odata raspunsul ca nu ai inteles nimic.

| Sachiroo explică (pentru Violleta2022):

Nu am zis că mi s-a spus așa ceva. Numai te-am informat.

| dullcat a răspuns:

Buna.Daca acum cat e iarna ai marit consumul de ceai, poate fi asta cauza.Mai intelept e sa mergi la medic, sa afli la sigur, nu doar presupuneri.

| Felys a răspuns:

Pana nu faci niste analize, nimeni nu poate sa zica ce ai.Totusi sa nu excluzi diabetul, nu e adevarat ca cei bolnavi de diabet transpira.Dar intai fa-ti analize de urina sa elinimi suspiciunea de infectie urinara

| Furnicuta000 a răspuns:

Gata ti-au pus astia din comentarii diagnostic de diabet laughing
Poliuria e simptom de diabet dar asta nu inseamna ca daca urinezi des gata ai diabet. Diabetul e o boala foarte serioasa.
Daca vrei sa afli ce ai si ce tratament sa iei bineinteles ca ar trebui sa mergi la medicul de familie. Dar si ala o sa presupuna ca ai infectie urinara si o sa-ti dea din start ceva pentru infectii urinare (un supliment care se gaseste la farmacie). Daca ai fi avut diabet, la varsta ta ai fi avut glicemii de 200-300 (pentru ca asta e specific diabetului de tip 1 care apare la tineri). Deci daca ai diabet o sa se vada si la un simplu test de glicemie cu glucometrul. Sigur are farmacista sau medicul de familie sau un vecin sau o ruda un glucometru sa vezi ce glicemie ai si sa stai linistit

Răspuns utilizator avertizat
| KovacsB a răspuns:

Bea mai putina bere.

| Sachiroo explică (pentru KovacsB):

Nu beau deloc bere.

| Xox0 a răspuns:

Ai dureri sau simti presiune la cateva minute dupa ce urinezi la nivelul vezicii? Daca da, ai infectie urinara.

| Sachiroo explică (pentru Xox0):

Nu am niciun fel de durere.

| Standt a răspuns:

Mergi la medic numaidecat! Pot fi rinichii bolnavi sau sa ai diabet. Nu e nevoie de toate simptomele cumulate pentru diagnostic.

| SydneyFunnelWeb a răspuns:

Cauzele pot fi multiple. Te-ai gândit vreodată să faci un control medical de specialitate? Să știi că nu te omoară nimeni în cabinetul doctorului.