| Vali215 a întrebat:

Am 20 de ani și mă doare foarte tare spatele, în zona bazinului. Ce aș putea folosi pentru a îndepărta durerea? Locul de muncă la care sunt mă obligă să car greutate și cu durerile astea de spate îmi este foarte greu să o fac.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Pentru început, există brâu pentru spate, care cuprinde mijlocul și se prinde cu copci. Vă măsurați în dreptul ombilicului și cumpărați un astfel de brâu la dimensiunea potrivită. De asemenea, încercați să ridicați corect greutatea.
Dar, după ce se deschid toate spitalele din România și se mai liniștete situația în care ne aflăm, căutați un neurolog care să vă consulte și cereți să faceți un RMN de coloană și bazin.
Sănătate!

| CodrutElian1990 a răspuns:

Pentru ameliorarea vremelnica a durerii ghiara ursului. Mai este la farmacia veterinara un tip de unguent de culoare albastru-verzuie (nu stiu pe moment cum ii zice). Dar un consult a medic, care poate recomanda si shimbarea locului de munca, este obligatoriu. Daca nu o faci, peste cativa ani o sa mergi in carje.

| Vali215 explică (pentru CodrutElian1990):

Până nu îmi gasesc altceva nu pot sa-mi dau demisia. Multumesc!

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru Vali215):

D, ai dreptate. Daca te duci la firma cu recomandare de la medic de schimbare a locului de munca, iar in firma nu are loc liber corespunzator recomandarii medicale, firma poate sa-ti desfaca contractul de munca deoarece nu corespunzi postului din punct de vedere medical.
Citeste art.61, lit.b) si art.
64 din Codul muncii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sindolor gel. E un unguent foarte bun pentru dureri. E si antiinflamator pe langa faptul ca amelioreaza durerea.

| nicu991 a răspuns:

Indepărtează cauza care o produce, nu sinptomele (durerea) cum recomanda alti colegi. Durerile astea or să se accentueze mai târziu in viață, stiu asta fiindca si mie imi revin unele dureri cauzate de efort fizic in trecut precum acelea de spate, șold, genunchi. Schimbă locul de muncă.