| anonim_4396 a întrebat:

Am cazut acum cateva zile si m-am julit testul de tare la genunchi incat imi e greu sa il indoi (sint ca nu imi e pielea destul de flexibila). Rana a facut coaja. Este o metoda sa vindec rana mai rapid sau sa scap macar de discomfort-ul cand indoi genunchiul? Pot sa fac baie in apa calda? Incetineste procesul de vindecare?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Jipa95 a răspuns:

Iti recomand sa iti dai cu o alifie special conceputa pentru aceasta situatie, nu mai stiu sigur cum se numeste. Nici sa-ti treaca prin gand sa iti faci baie in locul ranei ti se va innmuia coaja mai bine ai vindeca-o cu apa oxigenata si alifie ( fa si tu un mic search pe net ) bftwinking

2 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Mai, frate! Cand eram copil, nici nu se trecea o julitura din asta si faceam rapid alta! Aveam coji peste coji! Si n-am murit!
Pune niste alifie cu propolis si un plasture, daca tot esti asa de grav ranit, si cauta-ti de treaba!

| pietrean a răspuns:

Cel mai indicat,ar fi sa dai cu un unguent,ca sa inmoaie cojitele facute si sa ajuti vindecarea. Poti folosi, unguent cu galbenele. Poti intreba si la farmacie, ce ar fi mai bun.
Poti sa faci si baie, dar dupa ce te stergi bine, te dai cu unguent.Cand mergi in oras,pune deasupra, peste unguent, un leucoplast cu rivanol(cu tifon), sau bandajeaza-te, daca rana este mai mare, ca sa nu murdaresti pantalonul.