| Andri123 a întrebat:

Am efectuat azi o vizită medicală la București pentru armata si am trecut, dar la oftalmologie mi-a gasit -0.25 la ochiul stâng și- 0.25 la ochiul drept. Am văzut că și alți viitori colegi aveau la fel. Doctorul a zis ca este in regula, dar mă întreb dacă chiar e nevoie sa port ochelari. Adică vad foarte bine de la distanță

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| GabiDumitrescu a răspuns:

Mdah, e vorba si de masuratorile care se fac. Chiar daca tu vezi aparent perfect, e posibil sa ai ceva imperfectiuni care doar prin masuratori se vad si care nu te jeneaza in viata reala. Iti sugerez o cura cu Visual - https://www.daciaplant.ro/visual-comprimate.html - eu le-am luat o perioada si chiar mi-am simtit ochii mai relaxati. Nu pot zice ca mi-a crescut in mod deosebit acuitatea vizuala, dar altii zic ca i-a ajutat si in directia asta.

3 răspunsuri:
| Andri123 explică:

Faza ciudata e ca la Focșani am iesit 0.0 joi la toate aparatele si la București la aceleași aparate -0.25

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andri123):

Daca ai fost la Spitalul Militar de la Focsani... e clar. Ai incredere in cei de la Bucuresti. Eu am fost cu un coleg dupa recrutare, cand eram in liceu... si asta avea vreo -4 dioptrii atunci si l-a trecut apt. Eu cu strabism la stingul, la fel, apt din voleu. Oricum, -0.25 mi se pare lejer.

| Andri123 explică (pentru GabiDumitrescu):

Eu pe aviație fac 2 vize medicale, una la Buzău și o continui la Focșani și una la Spitalul Militar București, oricum pe armă mea este maxim - 2, doar ca nu inteleg de ce mi-a zis ca sunt in regula cand am -0.25 laughing). Am inteles de la niste persoane ca este de la.telefon,pc,oboseala (nu prea am dormit ) faza e că nu mă jenează Si vad lejer de la orice distanță

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Andri123):

Mdah, e vorba si de masuratorile care se fac. Chiar daca tu vezi aparent perfect, e posibil sa ai ceva imperfectiuni care doar prin masuratori se vad si care nu te jeneaza in viata reala. Iti sugerez o cura cu Visual - https://www.daciaplant.ro/visual-comprimate.html - eu le-am luat o perioada si chiar mi-am simtit ochii mai relaxati. Nu pot zice ca mi-a crescut in mod deosebit acuitatea vizuala, dar altii zic ca i-a ajutat si in directia asta.