| anonim_4396 a întrebat:

Am facut 5 luni de sala am luat pauza acum 2 luni si acum vreau sa ma apuc iar si sa iau ceva suplimente, dar care sa nu afecteze sanatatea si potenta, ba din contra! Am 19 ani 78 de kg, sunt o persoana echilibrata(nici gras nici slab) Ce imi recomandati ca suplimente? Ceva care sa imi dea volum masei musculare! Vreau sa ma tin de sala mult timp! Multumesc anticipat (Funda + Vot)

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Cosmin86 a răspuns:

Eu recomand asa :

proteina din zer :
http://www.megaproteine.ro/Proteine/Dymatize-Elite-Whey-Protein-2-200g/

sau ON whey gold, la fel de buna.

Si eventual o creatina :
http://www.megaproteine.ro/......s-1-13-kg/

E suficient pentru moment.

12 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Indiferent ce ti-ar spune cei care le vand si utilizeaza, folosirea proteinelor si hormonilor de crestere afecteaza serios potenta.

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

Tot nu ati reusit sa depasesiti stadiul ca un supliment cu proteine, avizat FDA, nu are nicio treaba cu potenta?

| Cosmin86 a răspuns (pentru Brigaela):

Http://www.doctor.info.ro/supli_vs_doping.html

Site scris de medici in domeniu, care chiar stiu despre ce vorbesc.

citez : " Ce sa cerem atunci cuiva care nu are nici o tangenta cu sportul si care vazandu-si copilul/nepotul/colegul/prietenul ca foloseste un concentrat proteic, spre exemplu, il priveste si il trateaza ca pe cineva care se dopeaza si incepe sa-i dea sfaturi legate de potenta, transformarea muschilor in grasime dupa ce se lasa de sport si alte aberatii de genul acesta..."

Asa este, ce sa cerem :))

Pentru toata lumea : Doamna Brigaela a avut experiente cu niste culturisti si halterofili, care bagau steroizi la greu (altfel nu poti obtine nici macar bronz la europene, ce sa mai zic de aur ) si desigur, a tras concluzia, ca un expert in nutritie si suplimente ( cum se dau toti medicii din Romania, cand de fapt ei au cu totul alt domeniu ) ca a fost SIGUR de la proteine.

Medicii din Romania...

Răspuns utilizator avertizat
| Brigaela a răspuns (pentru denis543):

Ce rau va deranjeaza adevarul pe voi...

Răspuns utilizator avertizat
| Spitz10 a răspuns:

Nu exista steroizi sanatosi.Si daca le zici suplimente asta nu inseamna ca nu sunt steroizi.Esti prost ca iti distrugi sanatatea.

| AlexMrs a răspuns (pentru Spitz10):

Eu cand nu stiu ceva nu ma bag! Prost e ala care se baga in seama fara sa stie! Eu nu vreau sa iau steroizi! Mai studiaza inainte sa consideri tu ca cei care iau suplimente isi distrug sanatatea!

| Cosmin86 a răspuns (pentru Spitz10):

"daca le zici suplimente asta nu inseamna ca nu sunt steroizi", ba fix asta inseamna, mai documenteaza-te, ca esti complet pe langa.

Nici macar nu stii ce sunt suplimentele.

| daassh a răspuns:

GFX 8, Rapid Mass, Gigant Pro Mass, Creatin Pro Mass, Ideal Protein.
Acuma depinde de la corp la corp cum reactioneaza, si care sunt mai bune pentru tine, eu nu pot aprecia care iti este mai bun dar acestea sunt suplimentele de top din Romania(produse Romanesti). Succes!

| ursachy a răspuns:

Nici un supliment nu-ti dauneaza potenta sau sanatatea, stai linistit ca astea is zvonuri spuse de cei care inca nu au luat, asa auzem si eu :-J, iti recomand GFX 8 de la pro nutrition, te ajuta si in masa si in forta, iar daca vrei ceva mai ieftin Rapis mass de la natural plus. bft si trage tare

| Cosmin86 a răspuns (pentru ursachy):

GFX iei cand esti slab, in rest e mai bun un concentrat proteic