| Stargoz a întrebat:

Am nevoie de ajutor. Am 16 ani si cateodata simt o stare de ameteala in care incep sa respir mai des pentru ca parca simt ca nu prea am aer. De obicei ma simt bine dar uneori ma apuca starea asta. Imi tot vine de vreo cateva luni. M-as duce la doctor dar unde stau eu spitalul e de obicei plin de oameni si in perioada asta nu stiu daca ar fi bine. Tin sa mentionez ca de cand a inceput carantina nu prea am facut niciun fel de miscare, inainte mai faceam, ar putea fi de la asta? Sau de la faptul ca de cand imi incep orele online stau numai pe scaun pana se termina? Ar trebui sa fac miscare sau e de la altceva? Dau si funda daca are vreo releventa.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Poate sunt efecte ale sedentarismului, cum ai spus si tu, nu prea ai facut miscare.

Mai iesi pe afara, plimba-te, ia o gura de aer proaspat in fiecare zi, fa exercitii si in casa, mediteaza, stai 10 minute fara sa faci absolut nimic, doar sa stai, fara sa te gandesti la ceva sau practica yoga. Si hidrateaza-te corespunzator. Constientizarea respiratiei este si ea la fel de importanta.

Nu sta numai pe scaun, trebuie sa mai pui corpul in miscare. Acum eu am dat cateva exemple de ce ai putea sa faci (si sigur o sa te ajute) singur/a. Dar daca crezi ca este cazul, poti merge si la un control adecvat.

Numai bine si multa sanatate!

2 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

" Stargoz: Am 16vani si cateodata simt o stare de ameteala in care incep sa respir mai des pentru ca parca simt ca nu prea am aer."

ia-o pe mamița de mână, mergeți la medicul de familie și sigur vă dă o trimitere la specialist... Poate fi ceva foaaarte grav

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, nemișcarea generează o perturbare multiplă de metabolism. Poți încerca gimnastică lentă tip Pilates, Yoga, Tai Ji Quan, găsești pe You Tube. Împrospătează aerul din cameră cu aer curat și mai piin de oxigen de afară. Mănâncă porții mici, căci porțiile mari de mâncare, mai ales concemtrate cu multe dulciuri și foarte grase de asemenea sunt grele. Adaugă ma mule salate și fructe care conțin nutrienți, vitamine, și vezi cam în 30 de zile rezultatele.