| anac a întrebat:

Am o intrebare : e normal sa am 1.74 la virsta de 13 ani. Cred ca poate vi genetic : la mine mama are 1.78 iar tata 1.83! Din cind mi-e rusine de inaltimea mea. Nu pot purta tocuri. Mi-e frica sa ma gindesc ce va fi in continuare pentru ca fetele cresc in inaltime pina la 18-20 ani. Daca nu e normal SPUNETI-MI VA ROG CUM POT SA OPRESC CRESTEREA IN INALTIME!
Multumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| RandomGirl a răspuns:

Stai linistita!
Fetele de obicei se dezvolta mai repede decat baietii si sa stii ca fetele dupa 16 ani nu mai cresc, cel putin in inaltime, dar se dezvolta pana la 21 de ani( ma refer mai mult la sani).
Eu asta o stiu din proprie experienta, din cls a 9-a nu am mai crescut deloc si am 1.74 la fel ca tine.(acum am 18 ani)
Mereu am fost inalta, nu am practicat vreun sport si cred ca este genetic pentru ca mama mea are 1.76 m si tatal meu 1.90m.
Legat de tocuri, daca tot esti inalta de ce sa nu fii cea mai inalta?tongue
Eu nu am nicio problema in a purta tocuri, fetele inalte vor fi mereu complimentate. Dar la 13 anisori ai tai eu te-as sfatui sa nu incepi de acum sa porti tocuri pentru ca iti pot afecta coloana vertebrala, dar daca ai un eveniment special poti sa porti, dar nu purta zilnic.
Nu ai cum sa opresti cresterea in inaltime, nu ai de ce sa fii complexata de inaltime ta pentru ca nu esti singura!
Da, recunosc la varsta ta si eu eram... nu chiar complexata, dar ma deranja ca eram asa inalta si imi era teama ca nu o sa gasesc in baiat pe masura mea laughing
Timpul a trecut si am capatat mai multa incredere in mine, este foarte important sa nu te lasi influentata de ceea ce zic cei din jurul tau. Mereu o sa exista persoane rautacioase, dar nu trebuie sa te consumi pentru ele!
Fii mandra ca esti inalta pentru ca multe fete si-ar dori sa aiba inaltimea ta, cele mai scunde pot mereu sa poarte tocuri ca sa le egaleze pe cele inalte, dar tu nu ai nevoie de tocuri, nu are rost sa iti ingreunezi viata cu niste incaltari care desi par superbe sunt foarte inconfortabile.
Deci, este absolut normal nu te ingrijora! Iubeste-ti corpul si o sa vezi ca o sa te asculte si o sa iti faca pe plac.
Iti doresc o zi placuta :*

3 răspunsuri:
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Eu la 13 ani aveam 170 cm, iar acum am 173 si sunt foarte mandra ca sunt inalta. Nu stiu de unde ai scos ca nu poti purta tocuri, dar inseamna ac n-ai nici o idee despre normele de imbracare in societate. Tu vei putea purta tocuri inalte. La inaltimea mea, 173 cm este permis maxim un toc de 8 cm, fiindca altfel arata urat in comparatiecu lungimea piciorului. O femeie mai scunda nu are voie sa poarte tocuri inalte (nu te lua dupa toate pitipoancele care habar n-au sa se imbrace). oricum, fetele in general sunt mai inalte, in generatia ta media va fi pe la 175 de cm, asa ca n-ai motive de ingrijorare.

| tinka1 a răspuns:

Nu e nimic jenant chiar m-as bucura sa fiu ca tine asta inseamna ca nu porta tocuri fii naturala niste baleriniwinking

| anonimus44 a răspuns:

Stai linistita. Nu e nimic de care sa-ti faci griji si mai ales nu ai de ce sa-ti fie rusine. Uite un exemplu este "Rocky" din "Totoul pentru dans" dupa Disney Channel. Si ea a fost ca tine si nu numai ca a ajuns vedeta Disney, dar e si o domnisoara frumoasa in societate. Si sa stii ca si noi baietii apreciem tipele mai inalte. Nu-ti fie rusine cu tine ca nu ai de ce, e cea mai mare prostie din lume, a fi altfel nu inseamna sa fi ciudat, inseamna sa fi SPECIAL! (mai ales ca in randul baietiilor umbla zvonuri cum ca fetele cu "cracii" lungi sunt bune la pat)