| anonim_4396 a întrebat:

Am o mare problema, daca m-ati putea ajuta cu un raspuns v-as ramane recunoscător.
Timp de 5 luni am fumat cannabis aproape zilnic (sub un gram), totul bine si frumos până am luat decizia sa iau o pauza sau sa stopez definitiv. Au trecut 5 zile, nu simt nevoia să fumez, însă am probleme.
Ma confrunt cu lipsa poftei de mâncare, ma simt amețit, anxietate-depresie, atacuri de panica dar posibil cel mai ciudat fapt este ca simt ca o iau razna psihic. Gândurile mele sunt amestecate, îmi aud cam in permanenta vocea interioară(cea pe care o folosim sa citim, etc) care parca a scăpat de sub control, dar de de departe lucrul care ma sperie este faptul că atunci când incerc sa adorm se intensifică, gânduri aleatorii, versuri din melodii, etc. Azi dimineata desi dormeam eram oarecum conștient si la fel îmi auzeam gândurile cate erau total random.
Dacă mă poate ajuta cineva cu un sfat, o parere sau a mai trecut cineva prin asa ceva, va rog sa-mi lăsați un comm. Multumesc anticipat!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Bea lapte de vaca caldut: dimineata o cana mare dupa trezire, iar seara doua cani, chiar inainte de culcare.
Daca indulcesti si cu o lingura de miere de albine (la fiecare cana) atunci efectul linistitor va fi si mai bun,
In cursul zilei poti bea 1-2 cani de ceai de salvie + ceai de tei, indulcit tot cu miere de albine.
Intr-o saptamana te vei simti mult mai bine, relaxat.

Atentie! Laptele si mierea trebuie sa fie adevarate, nu facaturi de e-uri!

| Eusebiu_Seven_1996 a răspuns (pentru Bula):

Multumesc din suflet, chiar o sa incerc.

8 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Asta se intampla cand fumezi asa ceva, nu e nimic anormal in situatia asta. Putea sa fie mult mai rau, bucura-te ca tu ai niste simptome suportabile. Deci lasa-te de prostiile astea ca daca iar incepi se poate agrava. Cat despre starile tale, o sa treaca, poate dura cateva saptamani sau cateva luni, dar trec.

| Eusebiu_Seven_1996 a răspuns (pentru Bondarel99):

Dupa ce-am trecut prin situatia asta nici nu ma gandesc sa ma reapuc. Multumesc pentru raspuns,

| Violleta2022 a răspuns:

Un psiholog te-ar putea ajuta, sau o munca serioasa.
Ti-ar prinde bine daca ti-ai lua ceva de munca, care sa te tina ocupat si sa nu mai ai timp atat de gandit. In plus, te-ar epuiza fizic si seara ai pica frant si ai dormii bustean.

| Eusebiu_Seven_1996 a răspuns (pentru Violleta2022):

Am fost nu am simtit ca m-ar ajuta, poate o sa mai apelez la cateva sedinte. Cat despre locul de munca, nu prea pot fiindca locuiesc intr-un oras mic, majoritatea prietenilor mei au plecat in afara si in mare parte sunt singur. Cand sunt cu cineva ma simt ok, nu prea ma gandesc aiurea, momentele nasoale sunt cand ma aflu singur.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Eusebiu_Seven_1996):

De ce sa nu poti sa-ti cauti de munca?
Ce importanta are ca etsi intr-un oras mic, acolo nu minceste nimeni? Pica totul din cer?
Eu cred ca tu gassti motive fara sens, numai sa nu-ti iei de munca, iar asa ceva este inacceptabil cand esti tanar si aputea sa iti iei orice de munca, de la portar pana la paznic.
Problema ta s-ar putea rezolva in proportie de 90%, pentru ca ai nevoie de acest job ca de aer.

| brokxy a răspuns:

Buna. Este normal sa te simti asa.Astea sunt efectele adverse dupa ce te lasi de cannabis.De obicei la cannabis efectele dureaza 1-2 saptamani. Deci 1-2 saptamani te vei simti tot asa. Dupa ar trebui sa te simti mult mai bine.Iti dau un sfat nu te mai apuca dupa 2 saptamani vei fii ok. Sper sa te simti mai bine si ai rabdare.Nu stiu daca e ok dar ti-as recomanda sa iei niste calmante.Dar fara bautura sau ceva.Cu apa.Si asculta muzica linistitoare nu agresiva! Cu versuri obscene.Te vei face bine! Doar nu te reapuca ca va fi mai rau! Succes!

| Eusebiu_Seven_1996 a răspuns (pentru brokxy):

Buna, in primul rand multumesc pentru raspuns. Nici nu ma mai gandesc sa ma reapuc, toate senzatiile acelea bune pe care le simteam cand eram high s-au transformat in clipe de cosmar... am fost la un psiholog dar n-am simtit ca ar fi fost de vreun folos. O sa merg la un doctor sa vad ce-mi spune-prescrie fiindca seara cand sunt singur este ingrozitor.