| Andreiyy a întrebat:

Am o mica problema, sunt baiat am 1, 80 inaltime si 71 kg sunt putin cam gras, adica am burta. nu mare dar am. Eu de 7 luni incerc sa slabesc, Nu am mai baut suc acidulat fara dulciuri si sport mult. Si in zadar tot nu am slabit. Va rog frumos sa ma ajutati, nu inteleg de ce nu slabesc din burta! Ce sa mananc? ce sa fac? cum sa fac? cand sa fac? sad Va rog frumos

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU ai precizat ce vârstă ai...
Oricum, am observat ( din întrebările tale anterioare ) că ai 16 ani.

Ai greutate NORMALĂ; iar greutatea ta IDEALĂ ar trebui să fie de 71, 5 kg - vezi linkul :
http://www.dietetik.ro/......calculator

Deci, putem spune că ai chiar greutatea IDEALĂ!

Singura problemă ar fi acea "burtică".
Pentru ea poţi face multe abdomene sau mergi "la sală" ( unde găseşti aparate speciale pentru a "lucra" muşchii abdominali ).

Toate cele bune.

| Danysan a răspuns:

Vino ma la mine si daca dupa 5 luni nu slabesti 20 de kg sa nu imi dai nici un ban.Conteaza ce manaci Cumetre.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dimineata exercitii fizice timp de 60 de minute, 25 minute abomene 35 minute alergari, seara la tot la fel. Nu mai asezona in alimentatie painea cu carne,cartofi,radacinoase, paste, fasole, mazare etc, nu asocia carnea cu cartofi, radacinoase, orez, paste fainoase etc, lasa-te de prajeli si sosuri. Micul dejun si pranzul ar trebui sa fie cele mai importante mese ale zilei dar sa nu uiti legumele si fructele proaspete, succes!
p.s. cand faci abdomene nu te ridica pana in pozitia sezut, ridica-ti trunchiul de corp cam la jumatate, stai acolo 10 secunde dupa care te lasi in pozitia stand pe spate si tot asa marind pauza de la 10 secunde la cateva minute, mare atentie la respiratiewinking

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Ce sa mai slabesti mai fratele meu mai?
Ai greutate normala, de burta scapi daca renunti la dulciuri in exces, grasimi, prajeli, bauturi acidulate.
Te pup!

| MisFit20 a răspuns:

Mancarea e cel mai important lucru pentru aspectul fizic, daca vrei o musculatura abdominala apuca-te de mult pronuntatul sport.

| irrumator30 a răspuns:

In primul rand, la 1, 80, 71 de kg, e mai mult decat ideal. Acum mai depinde si ce varsta ai. Nu poti sa fii un bat pe picioare, trebuie sa ai putina carne pe os, nu doar piele si os. Consuma multe lichide si vei vedea ca totul se regleaza, corpul isi cata apa are nevoie.

| SpawNury a răspuns:

In primul rand eu ti-as sfatui sa mergi la un control. Pentru ca e cam ciudat sa ai burta, avand in vedere ca ai o greutate ideala pentru inaltimea ta. Daca nu ai vreo problema, atunci apuca-te de sala. Tu zici ca faci mult sport, dar acum depinde, ce sport? Daca faci flotari de exemplu nu prea o sa slabesti. Nu dormi foarte tarziu, si trezeste-te devreme. Fa o alergare de 30 de minute, sau daca iti e foarte lene sau e vreme urata, pune muzica si danseaza ca un nebun in casa. Sunt exercitii foarte utile pentru abdomen pe net, daca ai un telefon cu Android, descarca aceste aplicatii : Daily Ab Workout FREE si Steel ABS a6w. Iti ia cam 15/20 de minute din zi, dar te lucreaza foarte bine, amandoua. Ai grija si la mancare. Sa nu zici mananci odata sau de doua ori pe zi. Mananca des, dar putin. Nu manca orice prostie, gen chipsuri, pizza etc. Si nu uita, APA! Cel putin 2l de apa, zilnic, o sa te ajute ENORM. Succes si nu te gandi ca nu vei slabi deloc, sa fii mereu pozitiv! happy

| Cosmin86 a răspuns (pentru SpawNury):

1. nu slabesti cu exercitiile pentru abdomen
2. simplul fapt ca un antrenament e "daily" => ca e un antrenament PROST

| miru20cmrecords a răspuns:

Fa cat mai mult sport.

| Orsi a răspuns:

Eu spun sa faci abdomene. daca nu dai jos din burta nu e nimic grav, la 1.80 inaltime cu 71 de kg ai o greutate potrivitawinking