| deepinside777 a întrebat:

am o piatra de 8mm si vreau sa stiu cat de tare va durea cand o voi elimina, daca e suportabila durerea etc spuneti-mi mai amanuntit si vreau sa mai stiu cum pot dizolva piatra aceea sa se sparga in bucatii mici pentru a o putea elimina prin urina ca oricum prin urina o voi elimina dar vreau sa stiu ceva tratamente pentru dizolvarea pietrei de la rinichi, multumesc anticpat dau funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| purplestar9494 a răspuns:

Nu te gandi ca o sa elimini ditai pietroiul o sa fie o bucatica foarte foarte mica cand o sa o elimini, si da te doare rau cand o elimini de fapt mai mult te ustura si la baieti e si mai mare usturimea si nu prea ai ce medicamente sa iei atunci cand o elimini doar ceva pentru durere dar iti spun ca nu prea ajuta. Daca nu vrei sa treci prin tot procesul asta de eliminare a pietrei poti sa iti faci o programare la un doctor si sa iti scoata piatra endoscopic cu laserul.E mult mai simplu si nu te doare deloc si nici nu te tine in spital iti da drumul in aceeasi zi

3 răspunsuri:
| purplestar9494 a răspuns:

Du te la doctor si acolo iti vor da un tratament corespunzator pentru tine eu cand am avut piatra mi au dat cystone este bun pentru spargerea pietrei analgezice(nospa sau ketonal duo sau algocalmin etc). Durerea este partea cea mai urata din eliminare pentru mine primele zile au fost insuportabile am luat o gramada de analgezice si degeaba pana nu imi facea doctorul o injectie cu algocalmin si nospa nu ma lasa deloc dar dupa cateva zile incepe sa se diminueze.M-au ajutat mult compresii calde (le calci cu fierul cat de fierbinte suporti tu), multe lichide (cea mai buna e apa plata) si bai fierbinti(aplici dusul in zona in care te doare si te mai lasa durerea)

| deepinside777 explică (pentru purplestar9494):

Si cat de tare doare cand elimini piatra, bucatele ce ies prin urina cat de tare doare acest lucru si ar trebui sa iau ceva medicamente cand o sa elimin piatra prin urina?

| purplestar9494 a răspuns (pentru deepinside777):

Nu te gandi ca o sa elimini ditai pietroiul o sa fie o bucatica foarte foarte mica cand o sa o elimini, si da te doare rau cand o elimini de fapt mai mult te ustura si la baieti e si mai mare usturimea si nu prea ai ce medicamente sa iei atunci cand o elimini doar ceva pentru durere dar iti spun ca nu prea ajuta. Daca nu vrei sa treci prin tot procesul asta de eliminare a pietrei poti sa iti faci o programare la un doctor si sa iti scoata piatra endoscopic cu laserul.E mult mai simplu si nu te doare deloc si nici nu te tine in spital iti da drumul in aceeasi zi

| υѕєяηαмє a răspuns:

Bea suc de mere NATURAL Sanatate

Citeste mai mult: adevarul.ro/sanatate/medicina/masuri-eficiente-dizolva-pietrele-rinichi-1_50ae2f057c42d5a6639a76f8/index.html uite aici poate te ajuta bafta