| Y3aaHH a întrebat:

Am o problema. Am fost racit destul si mi-a trecut acum vreo 1 saptamana(dupa 8 zile de antibiotic). Acum tot tusesc, dar problema e ca imi e in permanenta rau si imi vine sa vomit. Am stari foarte nasoale de foame dar in acelasi timp imi e si greata si nu pot sa mananc. E foarte ciudata, foame cu greata. Nu stiu ce sa fac, tot imi e rau si ma doare uneori stomacu. sad Funda pentru cine ma ajuta si multumiri celorlalti sad

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| EmaS a răspuns:

Ar fi de preferat sa mergi la un medic. Poate ca antibioticul a fost prea tare de aceea ai probleme cu greata.

| DanAmarandei a răspuns:

Antibioticele uzuale sunt calculate (substanta/concentratie/frecventa administrarii) sa omoare bacteriile nocive. Problema apare la faptul ca noi avem in dotare atat in stomac cat si in intestinul subtire o armata de bacterii care ne ajuta in procesul digestiv, niste bacterii "bune", care "rontaie" resturi pe care organismul nostru nu le poate procesa singur. Ele sunt decimate destul de des in tratamentele cu antibiotice, in special daca sunt facute dupa ureche. Gasesti la farmacie pastile care reconstruiesc flora bacteriana stomacala. Pana atunci evita mancarurile grele. Iaurtul/kefirul/sana sunt bune!