| Diegoxyz a întrebat:

Am o problema..cand ma uit la cer, doar la cer am observat, vad niste chestii mici plutitoare ca niste musculite.Nu ma deranjează de fapt nici nu se prea observ dar credeti ca e semn de ceva grav?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
6 răspunsuri:
| nashu40 a răspuns:

Este vorba de miopie. Asa se manifesta, prin puncte minuscule ce apar pe retina si le vezi doar cand te uiti la lumina. Deocamdata cred ca e o forma usoara, dar e indicat ca pe viitor sa mergi la un control oftalmologic.
Sanatate!

| Diegoxyz explică (pentru nashu40):

Unii ar spune ca e ceva mai grav ce duce la pierderea vederii, dar am doar 16 ani

| sierra1 a răspuns:

"cand ma uit la cer, doar la cer am observat, vad niste chestii mici plutitoare... ceva grav?"

extraterestrii cumva? atunci da, e grav!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Sunt niște mici formațiuni care plutesc în lichidele din ochiul tău, care se elimină singure. Nu este nimic grav.

| AndreiFTW1 a răspuns:

Sunt doar celulele ce se afla pe retina, nu e nimic grav, apar mai des daca iti sunt "obositi" ochii, lumina albastra de la ecrane poate aprofunda, dar e normal, putina odihna si va fi chiar mai in regula

| Diegoxyz explică (pentru AndreiFTW1):

Unii spun ca e ceva mai grav, deși am doar 16 ani.