| допинг a întrebat:

Salut TPU, am o problema care deja incepe sa ma afecteze psihic si am ajuns sa iau decizia sa scriu si aici pe TPU pentru ca, chiar nu mai am nici o speranta in treaba asta si sunt la "disperare". Am sa va povestesc pe scurt ce s-a intamplat. Sunt baiat si de la 15 ani am inceput sa am acnee in zona mandibulei (unde creste barba) in care nu mi-a trecut si nici acum nu mi-a trecut chiar de tot (acum am 21) dar pot sa spun ca o tin sub control, insa dupa atatia ani de acnee mi-au ramas multe pete de hiperpigmentare si "imperfectiuni" ale tenului. Asadar am mers la un medic dermatolog din alt oras unde cica era mai "bun" si mi-am facut vreo 3 sedinte de peeling chimic in decurs de 3 luni, doar pe zona mandibulei unde am avut probleme si toate au fost ok pot sa zic ca am vazut imbunatatiri. Insa dupa ceva timp de cateva luni in jur de 7-8 luni am ales sa imi mai fac din nou 1 sedinta de peeling dar la o clinica chiar din orasul meu unde parea ca doctorii de acolo sunt "profi". Ei bine am ajuns si mi-am facut peeling chimic cu TCA procentajul nu il mai stiu exact (15-20% cred), dar doamna doctor mi l-a aplicat pe toata fata si in zona pometilor unde sunt ochii, iar de atunci in zona pometilor, pielea mereu se inrosea o simteam sensibila ma ustura. Am incercat tot felul de creme pentru roseata dar nici o rezolvare... doamna doctor a inceput sa nu imi mai raspunda la mesaje. Ideea ii ca nu mereu pielea mea este rosie dar nu o simt cum ar trebui sa se simta, simt ca ii sensibila, ma ustura putin, uscata, "abraziva" la atingerea in acelei zone. Chiar nu mai stiu ce sa fac cum sa rezolv aceasta problema sa isi revina pielea. Am sa las niste poze in care pielea mea este rosie si poze unde imi este ok. vreau sa mentionez pozele is facute de obicei dupa dus, dar indiferent ca faceam dus cu apa calda sau rece tot la fel se facea pielea... iar din nou vreau sa mentionez inainte sa imi fac in zona pometilor nu aveam nici o problema de astfel gen. Chiar nu stiu cum sa mai rezolv problema

https://imgur.com/a/prq2E8N

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
10 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Greseala ta a fost ca trebuia sa ii spui sa-ti faca doar in acea zona, nu pe toata fața.

| допинг explică (pentru darrio2007):

Stiu. crede-ma ca regret ziua respectiva, as da orice sa dau timpul inapoi. Dar totusi sper si cred ca o solutie tot exista

| darrio2007 a răspuns (pentru допинг):

Tot un dermatolog iti poate spune ce este de facut. Imi pare rău!

| допинг explică (pentru darrio2007):

Am fost la diferiti alti doctori dermatologi, dar nimeni nu mi-a dat nici o solutie sau un "diagnostic" toti zic ceva dar nu spun nimic daca ma intelegi...

| darrio2007 a răspuns (pentru допинг):

Inteleg.

| Frank51 a răspuns:

Mie mi se pare că este o reacție alergică mai degrabă. Ai testat mai multe șampoane? Ai încercat să te speli pe fata fără niciun fel de șampon?

Mănânci sănătos? Fibre/vitamine/minerale?

| допинг explică (pentru Frank51):

Nu ma spal cu nici un fel de sampon / gel de curatare pe fata, pentru ca am incercat si mai de mult si doar imi iritau tenul asa ca mereu ma spal doar cu apa putin calda atat. Mananc sanatos, am o dieta stricta fara lactate / zaharuri / mancaruri procesate. Tot ce mananc este gatit acasa si mananc multe fibre / vitamine / minerale

| Frank51 a răspuns (pentru допинг):

Ok, deci excludem dieta și igiena.

Singurul factor care a mai rămas este geneticul. Și eu am avut coșuri (dar nu acnee diagnosticată) și au început să dispară după 20 de ani. Acum la 26 de ani nu mai am deloc, chiar și cicatricile mi-au trecut.

Din care observ la tine, ai fruntea foarte curată, deci acneea ta este localizată. Ceea ce mă face să cred că nu este genetic, și ne întoarcem înapoi...

Chiar aș vrea să te ajut cu o opinie însă cazul tău este mai special. Nu îți recomand să mai consulți orice specialist, ci să mergi pe o recomandare. Oamenii talentați sunt populari deci caută un specialist foarte bun, sau cel mai bun din România, și încearcă să obții un consult happy

S-ar putea să poți face și un test patologic să vezi exact componența, și cu tratamentul potrivit se poate vindeca complet.

| Adelina4679 a răspuns:

Incearca sa folosesti o crema hidratantă (pentru ten uscat). Mi-se intampla si mie asta uneori dupa ce ma barbieresc. Eu folosesc pentru față si un gel de la bioderma e foarte bun pentru ten sensibil

| допинг explică (pentru Adelina4679):

Am folosit crema de galbenele cam 3-4 luni in fiecare zi dimineata/ seara dar sincer nici un rezultat sad se hidrateaza dar roseata tot reapare...