| Anoniq a întrebat:

am o problemă destul de serioasă, de ceva timp a început să imi tremure ambele mâini (nu deodată), dar nu tot timpul, numai atunci când sunt puțin stresat, dar stresat când vine vorba de un joc sau când sunt prea concentrat pe un lucru, sunt foarte speriat si sper sa nu am Parkinson, am să le spun părinților si am sa ma duc la medic dar imi e frică, nu consum alcool, nu fumez, nu beau cafea, dar consum destul de mult Coca-cola și uneori mai multe dulciuri, până cand am sa ma duc la medic, ce exerciții imi recomandați să fac care să ma ajute la "ameliorare"? Dar alimente? Apropo, am aproape 15 ani. Nu am nevoie de glume in comentarii, mulțumesc!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
16 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Răspunsul l-ai dat singur!
Petreci prea mult timp în fața calculatorului, coloana nu este formată definitiv și e posibil undeva să existe un început de spondiloză cervicală, adică o deformare de vertebre, care blochează sistemul nervos.
Singurul medic care vă poate ajuta este un neurolog.
Sănătate!
P. S. Pentru cârcotași, vorbesc din propria experiență, nu copiez, ca unii, de pe Google.

| Anoniq explică (pentru romeo78):

Adevărul este ca stau aproape toată ziua in casă pe scaun sau întins pe burtă jucandu-mă pe consolă etc
Nu cunoști niște exerciții care m-ar putea ajuta? Am sa merg la medic desigur, dar pana atunci probabil reușesc sa ajut cu ceva făcând niste exerciții potrivite

| romeo78 a răspuns (pentru Anoniq):

Da, există! Un program strict de ședere în fața calculatorului, de 2-3 ore, apoi ieșiți și vă jucați afară cu copii.
Există exerciții fizice medicale, dar dacă continuați să stați cu orele, zilele în diverse poziții anapoda în fața calculatorului, nu se poate face nimic!

| aditimus a răspuns:

Cel mai bine apeleaza la un specialist.

| Bruno92 a răspuns:

Nu e parkinson, dar asta doar un medic soecialist stie, noi nu fiindca sunt multi factori care favorizeaza tremorul. unul dintre ele este ceva ce multi il au in comun si anume lipsa de calciu, vitamine. alte cauze sunt emotionale.

| Dana2103 a răspuns:

Lipsa de b uri

| Elelei a răspuns:

Prea multa cola. Are cofeina. Iar la "aproape" 15 ani (practic 14), nu e recomandata deloc.
Prea mult timp in mediul virtual, nu in cel real. Mintea o ia razna.
Prea mult timp incativ. De corp vorbesc, nu de degete.
Nu exercitiile te ajuta acum ci renuntarea la jocuri. Mai buna e joaca afara cu alti copii.
Nu ne minti cu "am sa spun parintilor, am sa merg la medic". Din moment ce ai pus intrebarea aici, e clar ca nu le vei spune.
Dar daca vrei sa fii normal, spune-le chiar asta seara parintilor tai problema. Renunta la jocuri de buna voie. Si mergi la medic.

| Anoniq explică (pentru Elelei):

Am sa le spun, dar nu am spus cand happy

| Elelei a răspuns (pentru Anoniq):

Adica la Sfantu Asteapta!
Te joci cu sanatatea ta.

| Anoniq explică (pentru Elelei):

Pot sa spun ca m-am "refugiat" in mediul virtual deoarece sunt mai timid, nu am prea multi prieteni, pe lângă asta stau la țară, aproape tot satul e plin de bătrâni si alți tineri cu 4-5 ani mai mari decât mine

| Elelei a răspuns (pentru Anoniq):

Pretexte!

| Elelei a răspuns (pentru Elelei):

Daca au cu 4-5 ani mai mult ca tine, ai ce invata de la ei.

| Anoniq explică (pentru Elelei):

Pretexte zici? Vorbești ușor, nu cred că ai avut o copilărie atât de proastă ca a mea happy, tatăl meu era dependent de alcool pana acum un an, cand mama mea a divorțat de el, până atunci, sufeream enorm de mult, venea beat acasă, se certa cu mama mea, etc, dar am avut si momente frumoase, atunci aveam cu cine sa ma joc afară, socializam foarte mult, dar de când au divorțat, m-am refugiat in mediul virtual sa zic așa, dar sunt sigur ca nu aveai de unde sa știi astawinking

| Elelei a răspuns (pentru Anoniq):

Exact pretexte!
Daca e adevarat ce ai spus, cu atat mai mult trebuia sa traiesti in realitate. Nu sa fugi ca un las rasfatat.
Vrand sa ma jignesti, ai spus un adevar: am avut parinti normali. Acum, tu ai scapat de tatal betiv poti sa traiesti normal. Dar nu vrei. E mai comod in fata telefonului. Crezi ca mama te va intretine pana cand vei fi batran? Daca nu te indrepti, vei fi mai rau decat tatal tau. Ba chiar (ca si acum) te vei contrazice cu noi sustinand ca ai dreptate. Mai gandeste-te!

| Anoniq explică (pentru Elelei):

Am deviat prea mult de la subiect, cum am mai spus, vorbești prea ușor daca nu cunoști situația

| VasileDumitrescu a răspuns:

Nu ai nimic grav, posibil un deficit de coenzima q10.

Citeste mai multe in articolul asta poate identifici problema : https://nootropiceromania.com/......e-adverse/