| Alexidldvdje a întrebat:

Salut TPU!
Am o problema in urma cu 2 -3 saptamani mi s-a umflat un ganglion limfatic pe partea stanga, am zis ca poate se retrage, dar in prezent s-o facut mai mare adica e evident de la distanta si cand aplec capul spre dreapta putin il simt ca plesneste sau ma inteapa ceva de genu(e cam de marimea unui bob de strugure)ba mai mult acum o saptamana a inceput sa se plictiseasca si a mai chemat un prieten, de data asta mai sus langa ureche e mai mic dar tot asa pare ca vrea sa se faca mare, acum eu nu am nimic adica am fost la medicul de familie s-a uitata prin gat, urechi si a dat niste trimiteri ca sa fac analize amanuntite(singurele simptome pe care le am sunt oboseala si scaun foarte lichid)ce ar putea fi?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
7 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Ganglionii limfatici se inflameaza cand apar infectii serioase in corp, in zona unde sunt ei (gat, amigdale, urechi, tiroida).

Mergi la analize medicale si investigatii si se va descoperii cauza care i-a inflamat.
Sanatate multa!

| SuNaM a răspuns:

Nu vreau sa te sperii, dar modificari la nivelul ganglionilor limfatici nu este niciodata un semn prea bun pentru ca fac parte din cel mai complex sistem al corpului, cel imunitar. Daca ar fi sa luam cele doua simptome de ganglioni umflati si diaree, atunci, daca ai facut acum 6 luni sex neprotejat s-ar putea ca fata sa iti fi dat un cadou. HIV...Alta posibilitate este ca daca scaunul apos sa nu fie legat de ganglioni( fiecare cu treaba lui) sa ai de la ceva destul de usor de tratat ca,, Cat scratch disease'' daca ai pisica care te-a zgariat. Din pacate, de obicei sunt si un simptom al cancerului. De aia medicul te-a trimis sa faci analize sa vada despre ce este vorba..Sanatate-n continuare. Dar oboseala combinata cu diaree(care nu e asa comuna tho) si ganglionii umflati duc spre boala,, cat scratch''. Daca este asta, intr-o luna esti ca nou si nu va mai trebui sa faci nimic. Speram sa fie asta. Sanatate!

| Alexidldvdje explică (pentru SuNaM):

Sex n am facut ca sunt minor in primul rand laughing
Da faza cu pisica cred ca e adevarata, am si pisica si m-a si zgariat de multe ori

| SuNaM a răspuns (pentru Alexidldvdje):

Ideea e ca daca te-a zgariat undeva aproape de locul primului ganglion, atunci este clar ca de la asta este. Si ar trebui sa duci pisica la veterinar cat mai repede xD

| Alexidldvdje explică (pentru SuNaM):

M-a zgariat pe mana

| SuNaM a răspuns (pentru Alexidldvdje):

Oricum depinde mult si unde, partea de sus a mainii( bratul) este legata prin ganglioni de gat. Partea de jos(antebratul) si mana nu sunt. Oricum nu te lua dupa diagnosticele puse de doctorii fara sansa de pe tik-tok. Aici e doar un mod de a-ti da cu parerea. Singurul care stie cu adevarat este doctorul care te-a trimis la analize asa ca da-i bataie.

| MaRiAnAsg a răspuns:

Nu știu eu multe dar și mana are cv de genu
Din câte știu cam poți să dai în cunoscuta boală cancer...dar dacă se agravează
Ce ai tu nu trebuie lăsat deoparte sau neglijat,
Îți recomand să consulți un medic serios nu cel de familie un specialist mai precis nu știu câți ani ai dar se dau bilete de trimitere la doctori mai specialiști...nu știu dacă se aplică și la adulți dar la minori da...îți urez sănătate! Și nu neglija nu știi cum se poate agrava
Be enjoy laughing