| paul0507 a întrebat:

Am sansa sa fac cancer si alte boli din cauza consumului de tutun? Fumez maxim 4 tigari intr-o zi. Tin sa mentionez ca un pachet imi ajunge aproximativ o saptamana. Am 14 ani si am de gand sa fumez doar vara asta. Nu imi spuneti va rog sa nu fumez ca sunt prea mic sau chestii de genul.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
| Donsavas a răspuns:

Da,ai sanse atâta timp cât fumezi. Trăiești intr-un mediu toxic. De fumat nu fumezi cand si cat vrei tu, ci cand iti cere creierul.

5 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai daca nu vrei sa te lasi de fumat ce mai conteaza pericolele? Oricum esti predispus la toate bolile asociate fumatului prin care si cancerul. Dar daca nu vrei sa te lasi nu inteleg de ce mai intrebi?

| minrest a răspuns:

Ai toate riscurile de boli asociate fumatului, o data; a doua, nu te vei putea lasa asa la comanda cum crezi tu de o depndenta mai mare ca a multor droguri; iar a treia ti se va dezvolta sistemul respirator defectuos, pentru ca nu este inca dezvoltat, si asta te va chinui toata viata.

| Lostlyric a răspuns:

Atata timp cat esti fumator, exista riscul de "cancer sau alte boli". Ca unii le fac la 3 pachete pe zi si altii la o tigara pe zi, asta tine de predispozitia ta genetica pe care, oricum, nu o cunosti. Deci, da.

| Laila12Izabela a răspuns:

Atata timp cat iti ocupi timpul cu fumatul e normal, sa fii predispus si la alte boli nu neaparat cancerul.Cu ce te ajuta faptul, ca fumezi? Mai ales la 14 ani. Dacă tu continui asa, este absolut normal, ca atunci cand vei fi mai mare cei avea probleme de sănătate din cauza tutunului.

| TehDevil a răspuns:

Care este rostul intrebarii, daca nu vrei sa auzi ca "esti prea mic si alte chestii de genul".
Ia si-ti baga mintile in cap si lasa prostiile. Tigari iti trebuiesc tie? Crezi ca pari mai cool daca fumezi? Sau care e chestia?
Nu totul se rezuma la cancer, sunt si alte boli respiratorii care pot fi provocate de tigari.
Chestia este ca tie indiferent ce-ti vor spune persoanele de aici, tu nu vei renunta la acest viciu happy
Spor la fumat!