| Sebastian1337 a întrebat:

Salut TPU, am si eu o intrebare, acum 2 seri am baut undeva la 9 beri si m-am cam matolit, inca stiam ce s-a intamplat, dar cum am zis, eram cam matolit.Am ajuns acasa si am vomitat instant aproape dupa ce am mancat si dupa aveam o durere foarte rea de stomac si de cap, insotite de arsuri la stomac.Am luat un no-spa si algocalmin dupa ce vomitasem, din cate stiu nu e ok si poti avea consecinte grave.Ieri a fost prima zi dupa betie si m-am simtit ametit si slabit, azi inca ma simt confuz si am stari usoare de ametelea.Sa imi fac griji?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Iti trece dar nu mai repeta experienta. Iti va canta popa mai devreme de cat trebuie.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Sa numai faci asa ceva niciodata cum sa bei 9 beri, o bere era suficient faci comă alcoolică eti nebun?

| anonim_4396 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

E doar mahmureala, daca nu are experienta 9 beri, adica 2 sticle de 2, 25l il fac muci, Mai ales daca nici nu a mancat bine inainte. Dar pentru cei cu experienta nu este cantitate exagerat de mare. Cunosc destui care cand iasa de la lucru in drum spre casa baga 1l de bere asa de sete dupa care acasa continua cu chestii tari
Eu ma limitez la 1 maxim 2 beri pe zi dar de ar fi nevoie as putea bea cat el asa pe parcursul unei nopti intregi fara sa ma fac muci

| Saiko10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Daca esti neantrenat jumatate de pet te poate face sa pici de pe picioare, asa a patit un prieten.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Saiko10):

Corect, Cate o bere nu strica. Doctorii spun ca de la 14 doze de bere/saptamana in sus poate incepe sa devina daunator. Nu trec niciodata de limita

| Saiko10 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sau poti sa bei mai mult de atat dar nu pe fiecare saptamana.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Berea are 5% alcool. O Bere de ½ l. 50 de gr de alcool. 9 beri 450 gr. O cantitate de alcool cu care se intră în comă. Dacă doar te-ai matolit, ai avut noroc. Să nu îți faci griji, ești pe drumul care duce direct la morgă.

| Frank51 a răspuns (pentru sadrian46):

5% la 1/2 l dă 25gr.*9 dă 225gr, la 450 sunt sigur că nu se mai scula a doua zi.

| Saiko10 a răspuns (pentru sadrian46):

5% din 500 da 25. deci 225 de grame de alcool. 500 de grame de alcool iei din 10 litri de bere. el a baut in jur de 5.

| sadrian46 a răspuns (pentru Saiko10):

E bine și așa. Durere de cap, neuroni lipsiți de apă care s-a dus să spele alcoolul, deci așa cum am spus și repet, e bine.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Banuiesc ca ai baut beri de-alea sinistre, nu artizanale...

| Sebastian1337 explică (pentru GabiDumitrescu):

Am baut 9 beri la 0, 33 Beck's.Ma rog, au fost zile in care am baut dintr-o lada de 20 bausem 15 singur.
Doar ca facusem pauza si astea 9 au intrat de m-au dat de pamanat, pe picioare nu ma puteam tine si ma dureau toate, dar imi aduc aminte ce s-a intamplat exact.M-am simtit foarte rau si nu am putut dormii dupa ce vomitasem ca inca ma durea stomacul si capul, si atunci m-am pus sa iau ceva de mai calmez durerea.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru Sebastian1337):

Toate berile facute in Romania in perioada asta, cu exceptia celor artizanale si celor de la BERMAS Suceava, dar TOATE, sunt niste mizerii sinistre accelerate cu chimicale ca sa scoata o sarja in 3-4 zile. Ca idee, BERMAS scoate o sarja in 45 de zile, dupa retete traditionale folosite si in anii 70-80. Eu inainte sa renunt complet la alcool ajunsesem sa limitez drastic brandurile de bere de care ma atingeam tocmai fiindca unele ma faceau praf la stomac dupa o sticla, nu era nevoie sa ma fac ranga.

| Wr3nch a răspuns:

Nup. Iti trece maine.

| Sebastian1337 explică (pentru Wr3nch):

Eu ma gandesc sa nu patesc ceva fiindca am luat medicamente cand inca eram beat.

| dannyel86 a răspuns:

Asa se intampla cand bei fara masura.
E ceva care trece, nu-ti face griji.
Doar sa nu faci un obicei din asta, caci iti afecteaza sanatatea.

| Sebastian1337 explică (pentru dannyel86):

Imi fac griji doar pentru ca am luat medicamente cand eram beat, cel putin dupa ce vomitasem o ora nu am putut sa dorm, si atunci am zis ca iau ceva ca-mi pusca capul de durere si stomacul, dupa ce le-am luat dimineata nu am fost mahmur sa zic ca ma doare capul sau ceva.

| Saiko10 a răspuns:

Stai frate linistit, daca o bere are 500ml 500x9 vine 4500, deci 4.5 litri de bere, mai mereu beau cate 2 peturi de bere(2.5 fiecare) deci 5 litri, si nu am nimic in afara de o mahmureala dupa. poate nu esti asa obisnuit cu bautura si ai o mahmureala mai puternica, se mai intampla sa dureze cateva zile, am patit si eu dupa niste vodka laughing