| BtwRares a întrebat:

adica familia mea e o familie decenta nu o ducem rau dar nici foarte bine, eu sunt cu mama si cu sora deoarece tata.l meu a murit si mama e mai tot timpul la servici si munceste pentru noi. Acum sa revenim la subiec vreau sa stiu cum pot sa imi fac de mancare cu 10-15 lei pe zi sau chiar mai putin adica chestia asta e o problema deoarece mama nu gateste foarte des deoarece este foarte ocupata si imi da bani si eu sincer sa fiu ma duc si imi cumpar suc si chestii... si dupa mor de foame. si chiar daca imi cumpar o shaorma sau nu stiu un burger nu imi prea tine de foame asa ca va intreb pe voi daca stiti cum sa imi fac de mancare cu 10-15! Cine ma poate ajuta, va rog.

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
2 răspunsuri:
| anonimg a răspuns:

Mama ta ar fi trebuit sa te invete sa faci mancare. Nu ne-ai spus varsta.
Cel mai usor poti incepe cu o mancare de cartofi.
Cumperi 1kg de cartofi, 2 cepe, niste bulion si 1 legatura de patrunjel. Si iti mai trebuie si 1 sau 2 linguri de sare(sau poti lua si niste delikat dar nu pui mai mult de o lingura; daca mai este nevoie mai adaugi sare). Daca mai pui ulei bine, daca nu, merge si fara ulei.
Cureti ceapa, o speli si apoi o toci marunt si o pui prima data in oala cu putina apa. In felul acesta o calesti/prajesti in apa si nu in ulei timp de 5 minute.
Dupa aceea adaugi cartofii care sunt tocati cubulete impreuna cu apa; apa pui cat sa acopere cartofii foarte putin. Pui capac la oala. Ii lasi sa fiarba 20 de minute; dar mai amesteci din cand in cand in oala.
Dupa ce s-au fiert cartofii pui delikat si/sau sare dupa gust. Deci trebuie sa gusti ca altfel faci mancarea prea sarata si va trebui sa o arunci. Imediat dupa sare pui 1 lingura de bulion. Daca pui ulei, il pui acum la final; daca nu pui este si mai bine. Dupa aceea pui patrenjul care a fost spalat si tocat mai dinainte, si dupa ce amesteci bine iei imediat oala de pe foc.
O sa iasa o mancare de sta mâța-n coada. happy
Asa te inveti sa faci mancare.

Alta data poti sa iei o varza, o toci si o pui la oala cu apa peste ea si o lasi sa fiarba pana cand... va fi fiarta. Ea trebuie sa fie amestecata mai des decat cartofii; si dupa ce s-a fiert la ea trebuie pus uleiul; dar numai la final dupa ce s-a fiert. Sare, piper negru boabe si 2 foi de dafin le adaugi in timpul fierberii.
mancarurile facute in casa sunt mult mai sanatoase decat cele cumparate. Si gatitul face parte din educatie. Si baietii trebuie sa invete sa gateasca; caci nu se stie unde ii vor duce imprejurarile.
Mult succes!

Nu imi da funda pentru ca nu vei mai primi raspusuri dupa aceea. Aici sunt multe fete/femei care iti pot da sfaturi mai bune ca ale mele. Si chiar le rog sa adauge si sa corecteze raspunsul meu.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Ca sa administrezi mai bine bugetul trebuie sa faci ceva efort. E de dorit oricum sa deprinzi unele cunostinte noi care te vor ajuta tot restul vietii. Sunt retete buluc pe net de mancare gatita sau sanwishuri, tartine etc. Iti faci un plan saptamanal de aprovizionare cu lista din piata sau supermarket si e suficient sa prepari ceva de 2 x / sapt ( adica 2 bucatareli de 2 ore in 2 dupa-amiezi ) ca sa ai in frigider pentru dimineata( pachet ) si pranz. Seara poti prepara dupa chef ceva ce iti vine/cu ce ai. Se incepe asadar cu o hartie si un pix. Nu e rusine si nici prea greu. In 3-4 sapt incepi sa prinzi experienta si devine obisnuinta. Iti cresti valoarea fata de multi care nu fac nimic si se trezesc in aer cand raman singuri chiar si 3 zile.