| Penalu a întrebat:

Salut TPU
Am si eu o intrebare.
Am 16 ani si consum bere cam in fiecare sambata, cateodata si vinerea si duminica seara, cam cate 2-3-4 beri, dauneaza sanatatii sau?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Brigaela
| Brigaela a răspuns:

Da, este toxic pentru sistemul nervos central si pentru ficat. In timp, vei incepe sa ai probleme cu ficatul, iar coeficientul tau de inteligenta scade deja repejos.
Minorii nu ar trebui sa bea alcool. Nimeni nu e absurd, poti bea un pahar de bere (adica 200 de ml), sau 30 de mol de alcool tare sau 100 ml de vin la ocazii (sa zicem de doua sau ed trei ori pe an), dar in nici un caz nu poti depasi cantitatea asta de alcool. Tu bei cat un adult cu probleme de consum de alcool, adica practic bei cat un adult aflat in pericol de alcoolism (fara dependenta, dar cu un consum excesiv). la un adolescent efectele alcoolului sunt de 100 de ori mai rele. Daca iti place atat de mult berea, bea bere fara alcool. Iar daca ai baut deja atat de mult alcool, ia o scurta perioada de dezintoxicare (de exemplu, nu mai pune in gura pic de alcool pana la majorat).

1 răspuns:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Bine oricum nu ii face alcoolul organismului in crestere