| ioneldan a întrebat:

am si eu o intrebare cam ciudata: eu m-am nascut prematur cu 3 luni inainte de termen. dezvoltatrea mea normala in inaltime a inceput cand am fost scos din incubator? funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
4 răspunsuri:
| Florennce a răspuns:

Buna. Si eu m-am nascut la 6 luni si jumatate. Am avut un frate geaman care a murit dupa 3 zile.Printr-un miracol am trait in ciuda problemelor si deficientelor pe care le aveam. Am avut astm si niste probleme de crestere insa acum mi-au trecut doar ca inca mai sunt sensibila. Dezvoltarea ta a tinut si tine de factorii de mediu si conditiile organismului.

| VladPetcu a răspuns:

Salut nu are nimic ai inceput sa te dezvolti imediat ce ai iesit din icubator.
Si eu m-am nascut cu o luna inainte nu are nimic.
Funda?

| AiEnmaYuuki a răspuns:

Si eu am avut aceeasi problema ca tine.In incubator cresti, astfel incat ajungi la marimea si greutatea normala pe care trebuie sa o ai la 9 luni.Fiind ca te-ai nascut prematur, incubatorul e folosit tocmai pentru a mai creste si pentru a te dezvolta normal.In incubator nu ti se opreste cresterea, de fapt e chiar pe dos.Asa ca nu-ti face griji.Asta nu-ti afecteaza cu nimic cresterea din timpul vietii, daca pentru asta ai pus intrbareabig grin

| us3r a răspuns:

Te-ai dezvoltat atat in incubator cat si dupa ce te-au scos de acolo, daca doctorii au spus ca esti perfecta sanatoasa asa este, coprul tau se dezvolta normal, asta pentru ca doar ai supravietuit incubatoruluiwinking