| ioneldan a întrebat:

am si eu o intrebare cam ciudata: eu m-am nascut prematur cu 3 luni inainte de termen. deci am fost scos din incubator termenul care trebuia sa ma inasc.de exemplu eu sunt inascut la data de 2.3 1997, asta inseamna ca eu am inceput sa ma dezvolt in inaltime ca un bebe normal in anul 1998? mie mi-au spus parinti ca doctori vroiau sa ma treaca ca mam inascut in anul 1998. funda!

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
3 răspunsuri:
| 23partyboy a răspuns:

Daca erai prematur, la 6 luni erai inca insuficient dezvoltat, asa ca ai mai stat in incubator pana la 9 luni(incubatorul mimeaza sa i zic asa conditiile optime de dezv) pana cand nu ai ajuns la o greutate si inaltime normala unui nou nascut la termen, practic abia din luna a 9-ua ai ajuns la normal, iar de acolo te-ai dezvoltat ca si restul copiilor, asta e la o distanta de 3 luni si nu de 1 an, iar data nasterii nu se poate modifica legal, indiferent de situatie, este o infractiune

| LiazAdrian a răspuns:

Pai... ar trebui sa specifici si la cate luni te-ai nascut, de obicei, normal, se naste la 9 luni, insa poti si mai devreme... cum ar fi la 7 luni. Dar e cel mai riscant. Ca fătul (adica copilul) nu se mai dezvolta. Ca il ultimele lui luni sub burta lu'maica-sa se dezvolta plamanii.