| Helpe a întrebat:

am si eu o o problema vreau sa il internez pe varu meu si el nu lucreaza momentan si e la scoala la ff credeti ca i se va elibera de la scoala adeverinta pentru internare la spital?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Este suficient adeverința de la școală.
Sănătate!
Pa, pa.

| alessia5158 a răspuns:

Daca are sub 26 de ani si urmeaza o forma de invatamant( oricare, nu are importanta ca este ff!) atunci, da, este asigurat conform legii.
Are nevoie de adeverinta de la scoala ( adeverinta trebuie sa acopere toata perioada de elev inclusiv acest an)--- cu adeverinta, si CI se duce la Casa de Asigurari de Sanatate unde i se va elibera o adeverinta de asigurat(care certifica calitatea de asigurat in sistemul de sanatate). Apoi, cu acea adeverinta de asigurat se poate interna.

| doctoressa a răspuns:

Toti cei care urmeaza o forma de invatamant si au cel mult 26 ani sunt asigurati medical, iar scoala/liceul/facultatea ii eliberea adeverinta de care are nevoie pentru spitalizare.
http://www.i-medic.ro/linkuri/case-de-asigurari-de-sanatate

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Între 18-26 de ani se asigură gratuit asistenţa medicală DOAR dacă urmează cursuri de zi!

El fiind la ff, nu contează că nu lucrează momentan, dar ar fi TREBUIT să fi plătit CAS ( sănătatea ).

Dacă nu are plătit la zi atunci va trebui să plătească spitalizarea sau să încheie ACUM un contract cu CAS-ul.

| alessia5158 a răspuns (pentru bursuc001):

Nu dezinforma --- citeste art 213 din Legea nr. 95/2006.
http://www.cnas.ro/intrebari-frecvente/cine-este-scutit-de-plata-

| bursuc001 a răspuns (pentru alessia5158):

NU "dezinformez", ci DOAR mi-am spus părerea PERSONALĂ ( în conformitate cu cazurile pe care le cunosc personal ) - lucru care, după câte ştiu, îl poate face ORICE persoană care postează/răspunde aici!

NU suntem în secţiunea "Legislaţie" unde, logic, TREBUIE să documentez corespunzător cu un oarecare articol din lege!

Răspunsul meu era unul STRICT "practic", nu legal sau teoretic...

Este SIMPLU să "arunci cu piatra" - NO offense...

TEORETIC, dpdv legal, ai DREPTATE - dar, practic, pe lângă Adeverinţa şcolară va TREBUI să dovedească cu acte emise de Administraţia Financiară locală că NU obţine venituri, etc.

În PRACTICĂ foarte GREU se "reuşeşte" o astfel de scutire de la plata cheltuielilor de spitalizare - într-o astfel de situaţie - şi cui nu-i place POATE intenta o Acţiune în Instanţă pentru obligarea CNAS/CAS "x" la respectarea prevederilor legale...

Oare, practic, câte persoane îşi permit o astfel de "rezolvare" sau câte au "timpul" necesar ( dpdv al sănătăţii ) să "aştepte" o astfel de rezolvare?

Poate UIŢI că trăim în România, unde ORICE este posibil...

| alessia5158 a răspuns (pentru bursuc001):

"Practica " am experimentat-o acum, in 2012, fiul meu cel mic fiind in situatia descrisa in intrebarea postata ( elev cl. aXII-a, frecventa redusa, internare ). In schimb, tu, afirmi ca ti-ai spus" parerea personala in conformitate cu cazurile pe care le cunosc "--- deci, din auzite, de la unul sau altul! Probabil ca acele cazuri de care ai auzit se aflau intr-o situatie diferita de cea descrisa in intrebarea postata.
Numai bine!

| bursuc001 a răspuns (pentru alessia5158):

"cazurile pe care le cunosc PERSONAL" ( 6 cazuri, în Cluj ) - deci NU "din auzite, de la unul sau altul"!

Oricum, NU are rost să întindem aici o "polemică" de genul...

Am recunoscut că ai DREPTATE, dpdv legal.

Toate cele bune.

| Empathizer a răspuns:

Depinde ce varsta are varul tau. Daca are peste 26 de ani, chiar daca urmeaza cursurile unei scoli, nu e asigurat medical. Daca are sub 26 de ani, trebuie sa-si obtina adeverinta de asigurat de la Casa de Asigurari de Sanatate din zona. Pentru aceasta ii trebuie adeverinta de elev/student (indiferent de forma de invatamant: zi, seral, ff) si un certificat fiscal din care sa reiasa ca nu obtine venituri din munca.